Vergi, Yatırım ve Para Kazanma

Bir Evin Emlak Vergisi Ne Kadar?

Emlak vergisi, Türkiye’de üzerine ev, bina, arsa ya da iş yeri gibi taşınmazların tapu kaydına sahip olan herkes tarafından ödenmek zorunda olan bir vergidir. Emlak vergisi, gayrimenkullerin rayiç bedellerine göre belirlenir. Vade tarihinde ödenmeyen emlak vergileri çeşitli sorunlar yaratacağından, emlak vergisini zamanında ödemek önemlidir. Emlak vergisi ne kadar sorusunun yanıtı ise mülk sahipleri tarafından yanıtı en çok merak edilen sorular içindedir. 

YouTube video

Emlak vergisi nedir? 

Vergi Kanunu’nun 1319 numaralı maddesine göre, emlak vergisi ülke sınırları içinde bina ve ara mülklerine sahip olan herkesin ödemesi zorunlu olan bir vergidir. Emlak vergisi her yıl ödenir ve emlak vergisinin ne kadar olduğu, gayrimenkullerin rayiç değerlerine göre belirlenir. Emlak vergisi ödemek için aşağıdaki belgelerin olması yeterlidir:

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Yapı ruhsatı
  • Emlak bildirim formu
  • Kullanım izni belgesinin fotokopisi

Bu belgelerle, gayrimenkul hangi belediye sınırlarında yer alıyorsa, o belediyeye başvuru yapılabilir. İnternet üzerinden emlak vergisi beyanı başvurusu içinse, E-Devlet kullanılabilir. E-Devlet’ten emlak vergisi beyanında bulunmak için, yukarıdaki belgelerin online dosyalarının sunulması gereklidir.

Emlak vergisi ne kadar?

Emlak vergisi hesaplamasında birkaç farklı faktör söz konusudur. Bu faktörler içinde gayrimenkul türü, gayrimenkulün değeri ve hangi ilde yer aldığı önemlidir. Konut, işyeri, arsa ve arazilerde emlak vergisi hesaplamasında farklı bir oran kullanılır. Buna ek olarak, ilgili gayrimenkulün yer aldığı şehrin büyükşehir olmasına göre de oran değişir. 

Emlak vergisi hesaplamada, gayrimenkullerin rayiç değerleri üzerinden aşağıdaki oranlar kullanılır:

  • Konutlar için %0,1
  • İşyerleri için %0,2
  • Arsalar için %0,3
  • Araziler için %0,1

Gayrimenkulün bulunduğu şehir büyükşehir statüsünde ise, konut için binde 1 olan oran binde 2’ye, işyerleri için binde 2 olan oran binde 4’e, arsalar içinse binde 3 olan oran binde 6’ya çıkar.

Emlak vergisi hesaplaması 

Yukarıdaki oranlar baz alınarak, emlak vergisi hesaplamasını, rayiç değeri 1.000.000 TL olan bir ev için yapmak gerekirse, tablo şu şekildedir:

  • Değeri 1 milyon lira olan bir evin emlak vergisi 1000 TL’dir.
  • Değeri 1 milyon lira olan bir evin emlak vergisi, İstanbul, Ankara ya da İzmir gibi büyükşehirler için 2000 TL’dir.

Her yıl ödenmesi gereken emlak vergileri, farklı kanallar üzerinden kolaylıkla ödenebilir. Taşınmazın yer aldığı belediyeden emlak vergisi ödemek için, doğrudan belediye veznesinden işlem yapılabilir. Bunun dışında, ödemeler PTT üzerinden yapılabilir. Belediyelerin online ödeme sisteminin mevcut olması durumunda, TC kimlik numarası ve şirketler için vergi sicil numarası ile ödeme yapılabilir.

Yoruma kapalı.