Vergi, Yatırım ve Para Kazanma
cevre-temizlik-vergisini-kim-oder

Çevre Temizlik Vergisini Kim Öder?

Çevre Temizlik Vergisini Kim Öder?

Çevre Temizlik Vergisi genelde belediyeler tarafından alınan bir vergi türüdür. Bu vergi, çevrenin temizliği ve düzeni açısından hizmetlerin finansmanını sağlamak amacıyla alınmaktadır. Genelde belediyeler tarafından toplanan bu vergi gelirleriyle çöp ve atık toplama, geri dönüşüm, yol temizliği gibi çevre hizmetlerini finanse etmektedir. Peki çevre temizlik vergisini kim öder? Bu yazımızda bu soruya değineceğiz;

Kısaca çevre temizlik vergisi, çevrenin temiz ve düzenli tutmak amacıyla yapılan hizmetlerin finanse edilmesi amacıyla alınan bir vergi türüdür. Çevre temizlik vergisi genellikle bir gayrimenkulün sahibi veya sakinleri tarafından ödenmektedir.

cevre-temizlik-vergisini-kim-oder
Çevre Temizlik Vergisini Kim Öder?

Çevre Temizlik Vergisi Nedir?

Belediyenin sınırları içinde bulunan konut veya işyeri için ödenmesi gereken vergi çeşitlerinden birisi de çevre temizlik vergisidir. Belediyelerin sunmuş olduğu temizlik hizmetlerinden faydalanılması için oluşan bir vergi türüdür. Kullanıma özel olarak tahsil edilen bir vergi türü olup belediyelerce tahsil edilen çevre temizlik vergisi belediyeler tarafından su faturalarına yansıtılmaktadır.

Çevre Temizlik Vergisi Miktarları Nasıl Belirlenir?

Çevre Temizlik Vergisi oranları belediyeler tarafından belirlenir ve genellikle yerel yönetimler tarafından hesaplanan ölçütlere göre hesaplanır. Bu ölçütler içinde kişinin oturduğu konutun büyüklüğü, işletme sahibiyse eğer işletmenin kapladığı alan ve faaliyet gösteren sektördeki endüstriyel etkinlikler bulunur.

Belirlenen vergi miktarları genellikle kişisel beyanlar ve gözetimler doğrultusunda belirlenmektedir. Bazı durumlarda, örneğin fabrikalar için, bu vergi miktarları daha ayrıntılı bir şekilde hesaplanmaktadır.

Yüksek çevresel etkileri bulunan endüstriler için de vergi miktarları genellikle daha yüksek olacaktır, çünkü bu tür fabrikalar genellikle daha fazla çevre temizliği maliyetine yol açarlar.

Bu vergi oranları aynı zamanda belediyelerin genellikle çevre koruma ve temizlik hizmetlerini finanse etmeye yönelik mali ihtiyaçlarını karşılamak için belirlenir.

Özellikle vergi miktarları genellikle belediyenin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olacak şekilde hesaplanmaktadır. Bu vergi miktarları, yıllık olarak belirlenir ve her yılın başında ödenmesi gereken tutar belirlenir.

Çevre Temizlik Vergisini Kim Öder?

Merak edilen bir diğer soru da çevre temizlik vergisini kim öder? Sorusudur. Aslında bu tür bir vergi kanalizasyon, çöp toplama ve diğer çeşitli hizmetler için alınmaktadır.

Buna bağlı olarak çevre temizlik vergisini taşınmazı kullananlar tarafından ödemektedirler. Eğer bir kişi konutu kiralamışsa ve orada oturuyorsa çevre temizlik vergisini ödemekten o sorumludur. Bu hem konut hem de işyerleri için geçerlidir.

cevre-temizlik-vergisini-kim-oder
Çevre Temizlik Vergisini Kim Öder?

Çevre Temizlik Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Çevre temizlik vergisi bir yıl içinde iki taksit şeklinde tahsil edilmektedir. İlk taksit ödemeleri her yılın mayıs ayının sonuna kadar ödenmesi gerekir. İkinci taksitler ise Kasım ayının sonlarına kadar ödenmiş olması gerekir. Bu ödemeler belediyeler tarafından belirlenmektedir.

Çevre Temizlik Vergisini Kimler Ödemez?

Çevre temizlik vergisi muafiyet olanlar şu kurum ve kuruluşlardır;

  • İl özel idaresi
  • Genel ve katma bütçeli idareler
  • Üniversiteler
  • Katma Değer Kuruluşları
  • Kızılay
  • KYK’ya ait öğrenci yurtları
  • Cami ve ibadetler

 

YouTube video

Yoruma kapalı.