Vergi, Yatırım ve Para Kazanma
Faiz Oranına Göre Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Faiz Oranına Göre Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Faiz oranına göre kredi hesaplama, bankadan kredi çekmeyi düşünenler için çok önemli. TCMB son aylarda yaptığı faiz artırımları ile, kredi alacaklar için mevcut tabloyu değiştirdi. Araç kredisi, konut kredisi veya bireysel ihtiyaç kredisi çekmek istiyorsanız, faiz oranına göre hesaplama yapabilirsiniz. Kredi tutarını girdikten sonra, vade ve oranı girince kredi hesaplama oldukça kolaydır. 

YouTube video

Kredi hesaplama işlemini yaptıktan sonra, her ay ödemeniz gereken taksit tutarı ortaya çıkar. Toplam borç ve diğer rakamları da görebilir, daha rahat karar verebilirsiniz. Peki faiz hesaplaması nasıl yapılır? Faiz oranın göre kredi hesaplama konusunda bilinmesi gerekenlere bakalım.

Banka Faizi Nasıl Hesaplanır?

faiz oranına göre kredi hesaplama nasıl yapılır?
faiz oranına göre kredi hesaplama nasıl yapılır?

Banka faizini temelde iki gruba ayırmak mümkündür. Bunlardan ilki kredi faizleridir; yani konut kredisi, otomobil kredisi ya da ihtiyaç kredisindeki faiz bu kapsama girer. İkinci grupta ise, bankaların mevduat tutarı için ödediği faiz yer alır. Kredi faizi hesaplama, bankaların borcun anaparasına yönelik uyguladığı faizlerdir. 

Banka kredisi faiz oranlarında, TCMB’nin belirlediği faiz oranı referans alınır. Ancak hem bankaların özel kampanyalarına hem de müşterilerin kredi risk profiline göre özel faiz oranları da söz konusudur. Kredi faizleri sürecinde KKDF ile BSMV kesintisi de uygulanır. 

Faize göre kredi hesaplama formülü

Kredi faizi hesaplama, bankaların belirlediği faiz oranından yola çıkarak, basit bir formülle mümkündür. Faiz oranına göre kredi faizi hesaplamada basit bir formül kullanılıyor. 10.000 liralık bir kredi için aşağıdaki örnek verilebilir:

Vadenin 12 ay olduğu ve faizin aylık yüzde 1,5 olduğunu düşünürseniz aşağıdaki formül uygundur:

  • Kredi tutarı x (faiz x (1+faiz)

Bu hesapla birlikte hesap yaparsanız, 10 bin liralık kredi için ayda 935 TL’ye yakın ödeme çıkar. Bu formülde ayrıca, her ay ödenen taksitlerdeki anapara ve faiz payı da ortaya çıkar. 

Kredi faiz oranı 2024’te ne kadar?

Bankalar, kredi ve mevduat faiz oranlarında TCMB’nin açıkladığı politika faiz oranını referans alıyor. TCMB son olarak, 26 Aralık tarihinde açıkladığı faiz kararıyla, politika faizini yüzde 42’ye çıkardı. Güncel kredi faizlerinde, Ocak ayındaki TCMB kararının da etkisi olacak. Ancak 2024 Ocak ayı itibariyle güncel kredi faiz oranları, aylık yüzde 2’den başlamaktadır. Bazı bankalarda aylık faiz oranı yüzde 4’ü de aşıyor. Faiz oranı, müşteri profiline göre de değişim gösteriyor. Çünkü kredi skoru düşük, riskli banka müşterilerine genellikle daha yüksek faiz oranı verilmekte. 

Güncel banka faiz oranları, aylık orana göre şöyledir:

  • HSBC İhtiyaç Kredisi: %5,49
  • Odea ihtiyaç Kredisi: %4,99
  • Şekerbank İhtiyaç Kredisi: %4,72
  • Ziraat Bankası Tüketici Kredisi: %4,24
  • ICBC Bank Turkey Hesaplı Kredi: %3,89
  • Albaraka Türk İhtiyaç Finansmanı: %3,3
  • Akbank Direkt Kredi: %4,03

Faiz oranları, bankaların politikaları ve kredi kampanyalarına göre değişiklik gösteriyor. Ancak müşteriler, kredi faizi hesaplama siteleri üzerinden en uygun krediyi bulabilir. Kredi faizi hesaplamada farklı yöntemler söz konusudur. Ancak toplam geri ödeme tutarı, taksit konusunda en önemli iki faktör, vade ile birlikte faiz oranıdır. Bundan dolayı faiz oranına göre kredi hesaplama formülü, müşteriler açısından çok önemlidir.

Yoruma kapalı.