Vergi, Yatırım ve Para Kazanma
Gelir Vergisi Nedir?

Gelir Vergisi Nedir?

Gelir vergisi nedir, ödemeler nasıl hesaplamaları yapılır gibi birçok konu bireyler tarafından merak edilen bir detay olmaktadır. İşlerini ve düzenlerini kuran, hizmet ya da ürün satışlarına başlayan kişilerin gelirleri artarken ödemeleri gereken bir vergidir.

YouTube video

Gelir vergisi bazı işlerde muaf olarak yer alırken bazı işlerde de zorunludur. Her yıl düzenli olarak belirlenen oranlar vardır ve birçok iş yerinde bireylerin elde ettikleri gelirler karşısında ödemesi gereken konular arasındadır.

Gelir Vergisi

Gelir vergisi kelime anlamı ile bakılacak olduğu zaman hukuki anlamda gerçek olan bireylerin yetki kullanabilir durumlardayken kurumsallaşmalara gitmemiş bireylerin gelirlerinin üzerinden hesaplamalar yapılarak alınmaktadır. Gelir sadece gerçek bir kişinin yıllık takvimlerde elde etmiş oldukları kazançlar ile iratların safi tutarına denmektedir.

Gelir Unsurları

Gelir vergisine tabi gelirler söz konusu olduğu zaman tamamı gelir vergisi kanunu ile tanımlamaları meydana gelmektedir. Bu noktada kazanç ile iratlar incelenecek olduğu zaman;

  1. Ticari kazançlar
  2. Zirai kazançlar
  3. Ücretler
  4. Serbest meslek kazançları
  5. Gayrimenkul sermaye iratları
  6. Menkul sermaye iratları
  7. Diğer kazanç ve iratlar olarak belirlenmektedir.

İrat Ne Demek?

Gelir vergisi konusu üzerinde adı geçen irat kelimesi anlamı TDK üzerinden incelenecek olduğu zaman gelir, gelir getiren mülk olarak da öne çıkmaktadır.

Gelir Vergisi Nedir?
Gelir Vergisi Nedir?

Kimler Gelir Vergisi Öder?

Kimler gelir vergisi öder sorusunu merak eden kişilerin taşımaları gereken özellikler vardır. Bu özellikler;

  1. Türkiye sınırlarında ikamet eden bireyler
  2. Bir yıllık süreç içerisinde Türkiye sınırlarında devamlı bir şekilde en az altı ay boyunca çalışmış olan kişiler
  3. Resmi daire ya da müesseselerin yanı sıra merkezleri Türkiye sınırlarında yer alan teşekkül ile teşebbüslere bağlı olarak ismi geçen dairelerden müessese, teşekkül ya da teşebbüs durumlarındaki işlerden dolayı yabancı memleketler üzerinde oturan Türk vatandaşları

Yukarıda yer alan bireyler bu noktada ödemelerini yapmak zorundadır. Fakat yukarıda yer alan şartları yerine getirmeyen bireylerin ödeme zorunlulukları yoktur. Bir yandan da her meslek grubu illa gelir vergilerine tabi olacak diye bir kural da yoktur.

Yoruma kapalı.