Vergi, Yatırım ve Para Kazanma
2022 Vergi Borcu Yapılandırma Olacak Mı?

Vergi Mükellefi Nedir?

Vergi mükellefi nedir, nasıl olunur gibi birçok soru merak edilmektedir. Kelime anlamı olarak bakılacak olduğu zaman kendilerine vergi borcu yüklemeleri yapılabilen gerçek ya da tüzel olan kişilerdir. Vergi mükellefi olma durumları devlete karşı olan vergileri ödemek ile yükümlü olan bir şahıs ya da ticari kuruluşlar olarak gözlenebilir.

Ülkemiz içerisinde her gerçek ya da tüzel olan kişiler yani şirketlere ilk olarak bir veri numarası verilir.

YouTube video

Kimler Vergi Mükellefi Olabilir?

Vergi mükellefi olan kişiler birçok farklı şartı barındırması gerekmektedir. Kanunlar kapsamında vergi borçlanmaları yüklenen bireyler mükellef olarak kabul edilmektedir. Bir bireyin mükellef olabilmesi adına vergiye tabi olan ilgili bireylerin meydana gelmesi şart olmaktadır.

Örnekle incelenecek olduğu zaman bir şirketin satışları sonucunda elde etmekte olduğu gelirle vergilere tabi olan bir olayın meydana gelmesi anlamına da gelmektedir.

Tüzel YA da Gerçek Usulde Vergi Mükellefi

Tüzel ya da gerçek usulde vergi mükellefi olma durumları var mı yok mu öğrenilebilmesi adına iki farklı yol gözlenmektedir. Bunlardan bir tanesi internet vergi dairesi aracılığı ile meydana gelirken bir yandan da bu şekilde görebilirler. Bir diğer yöntem olarak da vergi daireleri ile iletişime geçen bireyler bu alanda yer alan bilgilerini rahat bir şekilde öğrenebilirler.

Vergi Mükellefi Nedir?
Vergi Mükellefi Nedir?

Kurumlar Vergisine Tabi Olan Kuruluşlar

Kurumlar vergisine tabi olan kuruluşlar da yer almaktadır. Bunlar genel olarak;

  1. Anonim şirket ya da limited şirketi benzeri olan sermaye şirketleri
  2. Kooperatifler
  3. İktisadi kamu kuruluşları
  4. Dernek ya da vakıflar için iktisadi işletmeler
  5. İş ortaklıkları da bu vergilere tabi olan kişiler ya da kurumlar arasında yer almaktadır.

Tam Mükellefiyet Nedir?

Tam mükellefiyet olma durumları yukarıda yer alan kuruluşlarının merkezleri Türkiye sınırlarında yer alanlar ve elde ettikleri kazançlarının tamamı üzerinden vergi ödemelerinden ötürü bu kuruluşları öne çıkarmaktadır.

Dar olarak bilinen kısım ise Türkiye sınırlarında merkezleri yer almayan ve sadece Türkiye içerisinde elde edilen kazançlar için vergi ödeme durumları için anlatılan konulara verilen isimler olarak gözlenir.

Yoruma kapalı.