Vergi, Yatırım ve Para Kazanma
Aliexpress Vergi Hesaplama

Aliexpress Vergi Hesaplama

Aliexpress vergi hesaplama konusu da merak edilen detaylar arasına yer almaktadır. Gümrük vergisi alınmaya devam eden Aliexpress için belirli vergi tutarları ödenmektedir. Bu vergi tutarlarını hesaplamak adına da çeşitli hesaplama yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Bu oranlar genel olarak yüzdelik dilimler ile gösterilmektedir. Söz konusu olan oranlar aynı zamanda ürünlerin nereye gideceğine göre de değişiklik göstermektedir.

YouTube video

Çin’de küresel olarak hizmetlerini sürdüren online alışveriş sitesi olan Aliexpress içerisinde Amerika’a gelen ürünler için %18 oranında gümrük vergisi ödenmektedir. Diğer ülkeler için bu oran değiştirilmiştir. Daha önceden %20 oranında bir gümrük vergisi olsa da bu vergiler artık %30 değerine ulaşmıştır.

Aliexpress Kargo Ücretine Vergi Dahil midir?

Aliexpress vergi konusunda oldukça merak edilen detaylardan birisi de kargo ücretinin vergiye dahil olup olmadığı konusudur. Bu adres içerisinde genel anlamda büyük ve yüksek tutarlı olan ürünler için hem vergi hem de karo ücreti alınmamaktadır. Bu durumun en önemli nedeni ise gümrük vergisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Öte yandan vergi ödemeleri de kargo şirketleri tarafından karşılanmaktadır.

Kargo şirketleri kargo ücretleri kendileri alabilmektedir. Bu nedenle de Aliexpress üzerinden alışveriş yapan kişiler, kargo için ödemeleri gereken tutarları kapıda da ödeyebilmektedirler. Bu nedenle de site üzerinden alışveriş yapacak olan kişilerin kesinlikle bu duruma özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir. Aksi durumda beklemeyecekleri fiyatlar ile satın almak istedikleri ürünlere daha çok ödeme yapabilmektedirler.

Aliexpress Vergi Hesaplama
Aliexpress Vergi Hesaplama

Aliexpress Gümrük Vergisi Ne Zaman Çıkar?

Aliexpress üzerinden alışveriş yapan kişiler, belirli durumlarda gümrük vergisi öderken belirli durumlarda ise bu vergileri ödemeleri gibi bir durum söz konusu değildir. Hal böyle olunca da insanlar bu adrese neye göre vergi ödediklerini merak ederler.

Aliexpress gümrük vergisi belirli bir tutarın üzerinde yapılan alışverişler için ödenmektedir. Eğer yapılmış olan alışverişler 75 Euro ve altında olur ise insanların bu ürünler için herhangi bir şekilde vergi ödemelerine gerek bulunmamaktadır. Ancak söz konusu olan ürünlerin fiyatları 75 Euro üzerinde olur ise insanların yüzdelik dilimlerin doğrultusunda gümrük vergisi ödemeleri gerekmektedir.

Yoruma kapalı.