Vergi, Yatırım ve Para Kazanma
Vergisi Olmayan İşler

Vergisi Olmayan İşler

Vergisi olmayan işler yeni iş yeri kurma düşüncesinde olan birçok kişinin merak ettiği bir konu olmaktadır. Özellikle de gelir vergisi ödeme durumları yeni işe giren birçok kişi tarafından önemli bir detay olmaktadır. Bazı işlerin gelir vergilerinden muaf olması yeni işe girecek birçok kişi için önemli bir konumda olmaktadır.

YouTube video

Gelir Vergisi Nedir?

Gelir vergisi hukuk üzerinde gerçek kişi olarak bilinen yani yetkilerini kullanabilen kurumlaşmayı yapmayan kişilerin elde ettikleri gelirlerden alınmakta olan vergi türüne denmektedir.

Gelir vergileri bireylerin bir yıllık zaman dilimi içerisinde serbest meslek faaliyetleri ardından elde etmiş oldukları kazançlardan mal satışlarına kadar birçok gayrimenkul satışı gibi durumlarda alınmaktadır. Bunların yanı sıra bir yandan da zirai olan faaliyetlerden bunun gibi kanunlar içerisinde yer alan birçok gelir de vergilerin içerisinde yer almaktadır. Tüm bunlar genel olarak bilinen gelir vergisi kanunu ile netlik kazanmıştır.

Gelir Vergisine Tabi Olan Kazanç Türleri

Gelir vergisine tabi olan kazançlar genel olarak incelenecek olduğu zaman birçok farklı kazanç türü öne çıkmaktadır. Bunlar;

 1. Serbest meslek kazançları,
 2. Ticari kazançlar,
 3. Zirai kazançlar,
 4. Gayrimenkul sermaye iratları,
 5. Menkul sermaye iratları,
 6. Hisse senedi satış kazancı olarak gözlenmektedir.
Vergisi Olmayan İşler
Vergisi Olmayan İşler

Gelir Vergisinden Muaf Olan İşler

Gelir vergisinden muaf olan işler birçok farklı alanda gözlenmektedir. Bunlar;

 1. Gezici olarak işlerin yapılması
 2. Kalaycı
 3. Hallaç
 4. Lehimci
 5. Musluk tamircileri
 6. Ayakkabı tamircileri
 7. Kundura boyacıları
 8. Berber
 9. Çilingir
 10. Nalbant
 11. Fotoğrafçı
 12. Odun kırıcısı
 13. Kömür kırıcısı
 14. Hamal
 15. Köylerde gezici olarak birçok farklı sanat türü ile ilgilenenler
 16. Nehir, göl ya da deniz gibi su geçitleri üzerinde 50 rüsum tonilatoya kadar motorsuz bir araç ile işlemelerini yapanlar
 17. Hayvan ile hayvan arabası ile nakliye işlemlerini yapanlar
 18. Ziraat işleri sırasında kullanılan hayvan ile hayvan arabalarının yanı sıra motor ya da traktör gibi araçlar ile sürekli olmadan ara sıra ücret alarak eşya ya da insan taşımacılıkları gibi işlemlerdir.

Yoruma kapalı.