Vergi, Yatırım ve Para Kazanma
bilanco-aciklayan-sirketler-hangileri-2024

Bilanço Açıklayan Şirketler Hangileri – 2024

Türkiye ekonomisinin kötü gidişatı devam ederken ülkemizde aktif faaliyet gösteren birçok şirket durumlarını belirleyen bilanço yayınlamaya başladı 2024 yılının mart ayına az bir süre sonra kala bilanço açıklayan şirketler hangileri sorusu da merak edilmektedir.

Borsa İstanbul üzerinden 2024 yılı ara dönem ve yıllık finansal raporlarını son açıklama tarihleri açıklandı. 2024 yılında enflasyon muhasebesinden dolayı takvimde değişikliklere gidildi.

Buna bağlı olarak 2024 yılının dördüncü çeyrek bilançoları ocak ayının son haftasından itibaren açıklanacak. Aynı zamanda banka, finans ve sigorta dışındaki Borsa şirketlerinin finansal raporlarının KAP’a gönderim süreleri de ertelenmeye başladı.

bilanco-aciklayan-sirketler-hangileri-2024
Bilanço Açıklayan Şirketler Hangileri – 2024

Bilanço Nedir?

Finans açısından en önemli mali tablolar arasında yer alan bilanço, muhasebe standartlarına ve yasal zaman dilimine uygun bir şekilde işletmelerin dönem sonu kar/zarar durumlarının raporlanması olarak özetlenmektedir.

Şirketlerin mali durumuna uygun olan bilanço, öz kaynaklarını, işletme varlıklarını ve yükümlülüklerini görebilmek açısından hem yasal hem de özel yasalar gereği tutulması gerekli olan finansal tablodur.

Firmaların sermaye yapısının incelenebilmesi açısından en değerli yöntemlerden birisi olan bilanço tablosu sayesinde hissedarlar yatırımlarını ve gelecek planlarını da daha uygun bir şekilde yapmış olurlar.

Bilanço Ne İşe Yarar?

Bilanço, firmanın finansal tablolarını özetlemek ve şirket değerlemesi yapmak için kullanılabilecek kestirme yollar arasında yer alır. Zamansal açıdan bilançolar tek başına kullanmak şirketin finansal durumunu analiz etmek bakımından yeterli olmayabilir, zamana bağlı değişimi izlemek açısından farklı dönemlerde hazırlanan bilançoları karşılaştırılıp varlık değişimleri de gözlemlenmektedir.

Yatay analiz veya trend analizi gibi yöntemler kullanılarak kayıtlar arasındaki tutarsızlıkları ya da olumlu gelişmeleri çok yönlü olarak da analiz edebilirsiniz. Aynı zamanda belli başlı bilanço değerleri temel analiz araçlarını kullanıp şirketlerin hisse senetlerine yatırım için de kullanılabilmektedir.

Bilançonun Avantajları Nelerdir?

Bilançonun önemini anlamak için aynı zamanda bilanço avantajları nelerdir? Sorusuna da bakmak gerekir. Bilanço avantajları şunlardır;

  • Envanter kontrolü yapmak
  • Nakit akışını incelemek
  • İşletme kararlarının tutarlılığını ölçmek
  • Şirket vizyonunu gözlemlemek
  • Borçların takibini kısa sürede yapmak

Şirket Bilanço Tarihleri Ne Zaman?

Şirketlerin bilanço açıklama tarihleri için hazırlanan takvimler değişmeye başladı, 2024 yılında şirketlerde konsolide olan bilançolar 9 Mayıs, konsolide olamayan bilançolar ise 20 Mayıs tarihine kadar açıklanacak. Bankalardaki konsolide olan bilançolar 29 Şubat, konsolide olmayan bilançolar 11 mart tarihine kadar açıklanacak. Konsolide olmayanların bilanço açıklamaları ise 24 Mayıs tarihinde yapılması bekleniyor.

Bilanço Açıklayan Şirketler

2024 yılının ilk çeyreğinde bilanço açıklayan şirketler az olsa da ikinci, üçüncü ve dördüncü çeyrekte bu sayının artması beklenmektedir. Buna bağlı olarak bilanço açıklayan şirketler 2024 şu şekildedir;

 

Şirket Bilanço Değeri
Akbank 1,860,000
Şekerbank 2,500,000
ŞEKER FİNANSAL KİRALAMA A.Ş 50.000
Aksa 323,750
Do & Co 709,212
Katılımevim-KTLEV 12.295

Yoruma kapalı.