Vergi, Yatırım ve Para Kazanma
İnteraktif Vergi Dairesi Nasıl Kullanılır?

İnteraktif Vergi Dairesi Nasıl Kullanılır?

İnteraktif Vergi Dairesi, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın dijital dönüşüm sürecinin parçası olarak hayata geçirdiği önemli bir platformdur. Vergi sorgulama, ödeme veya yapılandırma gibi işlemler İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden kolayca gerçekleşir. Böylece vatandaşların vergi dairelerine gitmesine gerek kalmıyor. Kamu kurumlarında, hizmetler sınırlı sayıda vergi memuru üzerinden, iş saatleri içinde veriliyor. Fakat İnteraktif Vergi Dairesi, 7 gün 24 saat boyunca, 60’a yakın vergi hizmetini almanın mümkün olduğu bir yerdir.

YouTube video

İVD’ye nasıl giriş yapabilirsiniz?

Online vergi platformunda kayıt süreci, başvuru gerektirmiyor. Halihazırda tüm vatandaşların veya şirketlerin, sisteme giriş yapabileceği bir vergi numarası mevcuttur. Bireysel kullanıcılar, TC kimlik numarası ile sisteme erişebilir. Bundan dolayı, ayrıca bir başvuru yapmaya ihtiyacınız olmayacak. Ancak sisteme ilk girişte, E-Devlet erişimi gerekiyor.

İnternetten hızlı bir şekilde vergi borcu sorgulama, ödeme imkanı veren İVD’ye ilk kez girecekseniz, E-Devlet üzerinden erişmelisiniz. E-Devlet şifreniz mevcutsa, sistem üzerinden gerekli yönlendirmelerle ivd.gov.tr adresine girersiniz. Öte yandan İnteraktif Vergi Dairesi’ne ilk erişimde, belli başlı güvenlik süreçleri vardır. Telefon üzerinden doğrulama gibi süreçleri tamamladıktan sonra, platforma girersiniz. Öte yandan İnteraktif Vergi Dairesi’ne girerken, vergi kimlik numarası ve şifrenizi biliyorsanız E-Devlet üzerinden işlem yapmaya gerek kalmaz. Doğrudan şifre ve vergi numaranız ile giriş yapabilirsiniz.

İnteraktif Vergi Dairesi ile hangi işlemleri yapabilirsiniz?

Güvenli bir şekilde giriş yaptıktan sonra, İnteraktif Vergi Dairesi’nde birçok işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemlerden bazıları şöyledir:

 • Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi veya ilgili talepler
 • Mükellefiyet yazısı alma
 • Gümrük çıkış işlemleri için beyanname talebi
 • Vergi borcu taksitlendirme / yapılandırma talepleri
 • Vergi levhası sorgulama işlemleri
 • E-hacizle ilgili işlemler
 • Vergi borcu sorgulama ve ödeme işlemleri
 • E-fatura veya e-arşiv fatura ile ilgili işlemler

Yukarıdaki işlemler haricinde, interaktif vergi dairesinde farklı işlemler de yapılabilir. İnteraktif Vergi Dairesi, kullanımı zorunlu bir platform değildir. Sistemin amacı, vergi mükelleflerine kolaylık sağlamaktır. Bundan dolayı dilerseniz alternatif kanalları da tercih edebilirsiniz.

İnteraktif Vergi Dairesi kullanmanın avantajları nelerdir?

Vergi süreçlerini dijital platform üzerinden çok daha kolay hale getiren İnteraktif Vergi Dairesi, birçok mükellefin tercihi oldu. Peki platformu neden kullanmalısınız? Ön plana çıkan bazı avantajları şu şekildedir.

 • Vergi dairesine giderek işlemleri halletmeye nazaran, zamandan ciddi tasarruf sağlar
 • Yaptığınız başvuruların, verdiğiniz dilekçelerin durumunu İnteraktif Vergi Dairesi’nden kolayca takip edersiniz
 • Bürokratik süreçler, kırtasiye masrafları gibi giderler İVD ile ortadan kalkar
 • Vergi borcu sorgulama, ödeme daha pratik hale geleceğinden gecikme borcu, haciz gibi risklere karşı daha fazla güvence sağlarsınız

Vergi süreçlerine dair sorun yaşamak istemiyorsanız, hem bireysel hem de şirket vergilerini online Vergi Dairesi üzerinden kolayca takip edin. Sorgulama, yapılandırma, dilekçeler veya diğer işlemleri İVD’nin sol menüsünde bulabilirsiniz.

Yoruma kapalı.