Vergi, Yatırım ve Para Kazanma
genc-girisimci-tesviki-nedir

Genç Girişimci Teşviki Nedir?

Son dönemlerde pek çok kişi bir iş fikri olarak girişimci olmayı düşünmektedir. Buna yönelik pek çok destek yer almakta olup genç girişimci teşviki de onlardan bir tanesidir. Temel olarak bunun ne olduğu incelendiğine gereken koşulları sağlamakta olan gençlere sunulan özel bir destek olduğu görülmektedir.

Destek çerçevesinde gençlere farklı muafiyetler veya sigorta yardımları teklif edilmektedir. Bunun temel amacı belirli bir yaşın altında olanların fikirlerini hayata sokmalarına olanak tanıyabilmektedir. Bu sayede girişimcilik teşvik edilerek, kalkınma faaliyetlerine katılmaları daha kolay hale gelmektedir. Genç girişimci desteği ülkemizin gençlerinin dinamik ve atılgan ruhunu destekleyerek, iş dünyasında başarıya ulaşmalarına olanak tanımaktadır.

genc-girisimci-tesviki-nedir
Genç Girişimci Teşviki Nedir?

Genç girişimci desteği neleri içerir?

Genç girişimci teşviki geniş bir kapsama sahiptir. Bu çerçevede pek çok program olduğu için ayrı ayrı incelenmelidir. Şayet genç girişimcilerin projeleri destek için uygun görülürse destekler de teklif edilmektedir.

Bu kapsamda belirli bir tutara kadar olan kazançlar üzerinden vergi ödenmemekte olup söz konusu tutar her sene yenilenmektedir. Örnek olarak 2023 senesinde 150 bin TL iken 2024 için ise 230 bin TL olarak görülmektedir. Şayet ikinci vergi dilimi aşılırsa, fark için vergi ödemesi yapılmalıdır.

Koşulları sağlamakta olan genç girişimciler için ayrıca BAĞ-KUR desteği de yer almaktadır. Genç girişimci desteği programı çerçevesinde gençlerin 1 sene boyunca hazine tarafından sigorta ödemeleri sağlanmaktadır.

Genç girişimci desteği hangi avantajlara sahip?

Genç girişimci teşviki ile gençlere sağlanan pek çok avantaj bulunmaktadır. Özellikle bir fikri olan, ancak bunu yapabilmek için yeterli finansmana sahip olmayan kişilere fırsatlar teklif edilmektedir. Böylece fikri hayata geçirmenin dışında, teşvikler ile iş hayatına daha başarılı giriş yapmak mümkün hale gelmektedir.

Söz konusu destek genel anlamda gençlere iş kurma esnasında yaşayabilecekleri problemleri aşma konusunda da olanak tanımaktadır. Desteklenen yararlanan gençler ayrıca bazı vergi muafiyetlerinden de faydalanabilmektedir. Söz konusu muafiyet gençlerin kurdukları şirket üzerindeki vergi yükünü düşürerek, finansal anlamda daha özgür olmalarına yardım etmektedir.

Vergi muafiyeti dışında sigorta primi ödeme muafiyeti de avantajlar içerisindedir. Bir sene süresince sigorta primi ödemeksizin BAĞ-KUR’lu olmak mümkündür. Genç girişimci desteği programı bu bakımdan birçok olanak tanımaktadır.

genc-girisimci-tesviki-nedir
Genç Girişimci Teşviki Nedir?

Genç girişimci teşviki şartları neler?

Genç girişimci teşviki konularından yararlanabilmek için bazı şartlar da vardır. İlk olarak müracaat eden kişi 18 yaşını geçmiş, ancak 29 yaşını da tamamlamamış olmalıdır. Gelir Vergisi Kanunu, mükerrer 20. Maddesi kapsamında kazanç açısından genç girişimci istinası kapsamında da bulunmalıdır.

BAĞ-KUR çerçevesinde 01.06.2018 itibariyle ilk defa sigortalı olanlar, ticari ya da serbest meslek faaliyeti sebebiyle adına ilk defa mükellefiyet açılmış olanlar da koşullar arasındadır. Eğitim olarak ise en az mesleki-teknik lise veya 2 senelik üniversite mezunu olmalıdır. Ayrıca Adi Ortaklık ya da Şahıs Şirketi kurmuş olan kişiler genç girişimci destek programından yararlanabilmektedir. Söz konusu koşulları sağlamakta olan kişilere 12 ay boyunca BAĞ-KUR prim desteği sağlanmaktadır.

Genç girişimci desteğinden kimler yararlanamaz?

Genç girişimci teşvik şartları kadar bundan kimlerin yararlanamayacağını bilmek de önem taşımaktadır. Farklı bir şirkette ortaklığı olan ya da daha önce vergi mükellefi olup, şirketini kapatmış kişiler bu kapsamdadır. Ayrıca şu gibi durumlar da vardır.

  • Anonim ya da limited şirket kuranlar söz konusu teşvikten faydalanamaz
  • Genç girişimci teşviki kendi şirketi olmayan kişilerce faydalanılamaz. Şahıs ya da adi bir şirket sahibi olmalıdır
  • Firmanın kuruluş tarihi belirlenen koşulları yerine getirmiyorsa destekten faydalanılamaz
  • 29 yaşını doldurduktan sonra ya da 18 yaşından küçükse destekten yararlanılamaz
  • Adi ortaklık ya da şahıs şirketi açmak suretiyle faaliyette bulunan mükellefler ayrı ayrı istisnalardan faydalanabilmektedir. Bu koşulda mükelleflerin istisnadan faydalanabilmesi için tüm ortakların ayrı ayrı koşulları sağlaması şarttır. Ayet ortaklardan biri istisna şartlarını taşımıyorsa diğer ortaklar da istisnadan yararlanamaz.
  • Daha önce bir firma açılmışsa ya da kapatılmışsa yararlanılamaz. İlk kez kendi şirketi açmalıdır

Genç girişimci teşvik şartları dışında bunların da bilinmesi gerekmektedir.

 

Diğer yazılarımız için tıklayınız : Yeni Açılan Şirket Kaç Yıl Vergiden Muaf? Genç Girişimci Desteği

Yoruma kapalı.