Vergi, Yatırım ve Para Kazanma
Yeni açılan şirket kaç yıl vergiden muaf?

Yeni açılan şirket kaç yıl vergiden muaf? Genç girişimci desteği

Yeni açılmış bir şirket hangi haklardan yararlanabilir? Vergiden muaf olabilir mi?...

Yeni açılan şirket kaç yıl vergiden muaf? Genç girişimci desteği nasıl alınır? Günümüzde özellikle teknolojinin ilerlemesi ve halkın bilinçlenmesiyle birlikte genç girişimcilerin sayısı büyük bir hızla arttı. Bazı üniversiteler ve devlet teşvikleri de bu gençleri yüreklendirmekte, kendi şirketlerini kurmalarına yardımcı olmakta. Fakat günümüzde şirket kurmanın en önemli engeli yüksek sigorta ve vergi maliyetleridir.

Devletin 30.04.2018 tarihinde açıklamış olduğu ekonomik destek paketi 29 yaş altı genç girişimcilerin bu sorunlarına çözüm sunmaktadır. Söz konusu ekonomik destek paketi stok affı, emekli ikramiyesi, imar barışı, geçmiş dönem borçlarının yapılandırılması, öğrenci affı ve genç girişimciler için BAĞ-KUR desteklerini kapsıyordu. Yeni açılan şirketlerin kaç yıl vergiden muaf olduğu, merak edilen konular içindedir.

 

YouTube video

Genç Girişimci Desteği başvurusu

Genç girişimci desteğine başvuruda bulunmak isteyen ve şartları taşıyan kişiler İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden bu başvurularını gerçekleştirebilir. Burada başvuru için şirketlerin kuruluşu aşamasında mali müşavirlerden destek alınması mümkündür. Vergi dairelerine verilecek dilekçenin olumlu sonuçlanması halinde sonucunuzu ikamet ettiğiniz adrese bağlı SGK Müdürlüğü BAĞ-KUR Sigortalı Tescil Servisi’ne vererek desteklerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca bu başvuru süresince ortaya çıkmış BAĞ-KUR prim borçları da talebiniz dahilinde silinebilir.

Genç Girişimci Desteği için gerekli şartlar

Aşağıda yer alan şartları sağlayan girişimciler için sunulacak olan BAĞ-KUR desteği 12 ay boyunca sürecektir. Eğer 01/06/2018 tarihi öncesinde işe başladıysanız ya da daha önceden vergi mükellefi olduysanız bu yardımlardan yararlanamazsınız. Aynı şekilde başka bir şirkette ortaklığı bulunan kişiler de genç girişimci desteğinden faydalanamaz. Kurduğunuz şirketin limited ya da anonim olması da teşvikten yararlanmanız için engel teşkil edecektir.

  • Gelir bakımından genç girişimci istisnası kategorisinde değerlendirilen kişiler (Gelir Vergisi Kanunu’nun 20. Maddesinde belirtilir)
  • Yaşı 18 ile 29 arasında olanlar
  • BAĞ-KUR kapsamında 01/06/2018 tarihinde ve sonrasında ilk kez sigortalı olmuş olanlar
  • Şahıs şirketi kurmuş ya da adi ortaklık yapanlar
  • Serbest ya da ticari meslek faaliyeti ile ilk kez mükellefliği başlamış olan kişiler

Genç Girişimci Desteği kaç sene sürer ve miktarı ne kadardır?

Yeni açılan şirket kaç yıl vergiden muaf? Genç girişimci desteği kapsamında değerlendirilen kişilerin 1 sene boyunca BAĞ-KUR primleri devlet tarafından karşılanacak olup vergi muafiyetleri 3 sene sürecektir. 2023 senesi itibari ile ödenecek en düşük aylık prim 3.452,76 TL olacak. Bu tutar her sene enflasyon sebebi ile güncellenir. 3 Senelik vergi muafiyeti nedeniyle yine 2022 senesi için 75.000 TL’ye kadar gelir vergisi desteği sağlanmış olacaktır.

 

Yeni açılan şirket kaç yıl vergiden muaf?
Yeni açılan şirket kaç yıl vergiden muaf?

Genç girişimcilerin yararlanabileceği diğer destek programları

Son yıllarda hem devletin hem vakıfların hem de özel kuruluşların gençlerin yaptığı girişimlere daha duyarlı olması, genç girişimciler için yeni fırsatlar doğurmuş durumda. Bu kişilerin genç girişimci desteği dışında faydalanabilecekleri bazı destek programları aşağıda verilmiştir:

  • KOSGEB Girişimcilik Desteği
  • Kadın Girişimciler için Destek Programları (KOSGEB Kadın Girişimci Desteği vb.)
  • İŞGEM/TEKMER Destek Programı
  • Halkbank Genç Girişimci Kredisi

Ayrıca son olarak belirtilmesi gerekir ki; genç girişimci desteğinden faydalanacak kişilerin başvurularından önce işe başlama tarihlerini göz önünde bulundurması gerekli. Başvurunuzun yapılması sırasında şirketin kuruluş tarihi sizin işe başlama tarihiyle aynı kabul edilecektir.

Eğer şirket daha öncesinde kurulmuşsa ve kayıt dışı bir gelir elde ettiyseniz desteğin başvurusu esnasında ya da ilerleyen süreçlerde bu tespit edilir ve cezai işleme maruz kalırsınız. Ayrıca desteği haksız yere aldığınız için size sunulan desteklerin cezai işlemle arttırılmış hali sizden geri tahsis edilir. Bu nedenle özellikle var olan bir şirkete sonradan ortaklık kurmanız durumlarında dikkatli olmalı, ilgili mecralardan bilgi almalısınız.

Vergiden muaf olduğumu nasıl öğrenebilirim?

Türkiye Cumhuriyet’inde vergiye tabi olan faaliyetlerde bulunan herkes vergiyle yükümlüdür. Fakat bazı istisnalarda vergi indirimi ya da vergi muafiyeti söz konusu olabilmektedir. Bu imkanlardan yararlanabilecek kişiler ise tartışmasız, net bir şekilde kanunlarca belirtilmiştir.

Kurumlar vergisi, gelir vergisi gibi farklı türlerde muafiyetler vardır. Bunların her birinin koşulu farklı olup şartları taşıyan kişiler vergi dairelerine başvurarak muafiyetlerden yararlanır. Engelli vergi indirimi gibi özel indirimlerde Merkez Sağlık Kurulu tarafından engelliliğin onaylanmış olması gereklidir.

Yoruma kapalı.