Vergi, Yatırım ve Para Kazanma

Motorlu Taşıtlar Vergisi zorunlu mu?

Motorlu Taşıtlar Vergisi bir takvim yılı içinde bulunan 12 ay içinde periyodik olarak 6 ayda bir ödenmesi Karayolları Trafik Kanunu tarafından zorunlu kılınan, ödenecek miktarın çeşitli faktörlere ve araç cinsine bağlı olduğu ve trafiğe kayıtlı tüm  motorlu taşıt sahiplerinin vermek zorunda olduğu bir vergi türüdür. Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni her araç sahibi yılda iki kez olmak üzere her yılın Ocak ve Temmuz ayları içinde ödemekle yükümlü olduğu bir vergidir. Motorlu Taşıtlar Vergisi, çoğu kara araç sahibinin düşündüğün aksine, yalnızca kara taşıtlarından alınan bir vergi türü değildir. Bu vergi aynı zamanda, uçak, helikopter gibi havada bulunan taşıtlar ve suda giden motorlu deniz taşıtları için de geçerlidir.

YouTube video

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenmek zorunda mı?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, aracın trafik sicil kayıtları yapıldığı an başlar ve bu aracın sahibi o tarihten itibaren yazımızın önceki bölümlerinde belirttiğimiz yılın iki döneminde MTV ödemek zorundadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ne kadar?

MTV tek bir faktöre bağlı olan bir vergi türü değildir. Motorlu Taşıtlar Vergisi, araçlarda bulunan silindir sayısı, yaş aralığı, aracın tipi ve değeri, ilk kez trafiğe çıkış tescil tarihi gibi birçok özelliklere göre çeşitli tutarlarda ortaya çıkabilir.

cars on road

Motorlu Taşıtlar Vergisi‘ne ait artış veya azalış oranları her yıl enflasyon oranının etkisi ile farklılık gösterebilen ”Yeniden Değerlendirme” adı verilen hesaplama oranına göre de birtakım farklılıklar gösterir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi nasıl ödenir?

Bir otomobil sahibi olmak herkesin hayali olsa da, MTV ve diğer zorunlu giderleri karşılamak çok önemlidir. MTV, araç sahibi olduktan sonra en önemli konulardan biridir. Ödenecek tutar ne olacak, MTV zorunlu mu gibi birçok sorunun yanıtı öğrenildikten sonra sıra gelir nasıl ödeyeceğim sorusuna. Bunun için aşağıdaki adımlar takip edilmeli:

 

  • Vergi Dairesine ait internet sitesi üzerinden araç sahibi kendi bilgilerini ve araca ait bilgileri girerek ödemesini yapabilir.
  • Araç sahibi, aracının kayıtlı olduğu ilin tüm ilçelerinde bulunan Vergi Dairesi binasına giderek aracın MTV ödemesi yapılabilir.
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni araç sahipleri isterse e-devlet üzerinden de gerçekleştirebilir.
  • Anlaşmalı kamu veya devlet bankaları aracılığı ile atm ya da İnternet Bankacılığı üzerinden de MTV ödemesi yapmak mümkündür.

 

Yoruma kapalı.