Vergi, Yatırım ve Para Kazanma
Motorlu Taşıtlar Vergisini Nasıl Öğrenebiliriz

Motorlu Taşıtlar Vergisini Nasıl Öğrenebiliriz?

MTV Tutarı nasıl öğrenilir? Tüm detaylar makalemizde...

Motorlu taşıtlar vergisi, araç sahiplerinin her yıl ödemesinin zorunlu olduğu bir vergi türüdür. Motorlu Taşıtlar Vergisini Nasıl Öğrenebiliriz? MTV ödeme yükümlülüğü olanlar, online kanallar ve uygulamalar üzerinden motorlu taşıtlar vergisi sorgulama ile borcunu öğrenebilmektedir. Trafik Kanunu’na göre, yılda iki kere ödenen motorlu taşıtlar vergisi bir aracın sabit vergileri arasındadır. Türkiye’de tüm motorlu taşıtlar için geçerli olan motorlu taşıtlar vergisi otomobil, motosiklet, deniz ve hava araçları için geçerlidir. MTV nasıl öğrenilir sorusunun yanıtlarına bakalım.

 

YouTube video

Motorlu Taşıtlar Vergisini Nasıl Öğrenebiliriz?

Motorlu taşıtlar vergisi tüm araç sahiplerinin ödemek zorunda olduğu bir vergidir. Aracın motor hacmine göre değişen motorlu taşıtlar vergisi tutarları, yıllık olarak belirlenir ve iki eşit taksitte ödenir.

MTV, yani motorlu taşıtlar vergisi, araç sahiplerinin yeni araç alımı esnasında yükümlülüğünün başladığı bir vergidir. Bu vergi yükümlülüğü, aracın trafik kaydı sona erene kadar sürer. İkinci el ya da sıfır otomobil satın alan herkes, ilgili dönemlerde aracın tabi olduğu MTV matrahı doğrultusunda vergi ödemelidir.

Motorlu taşıtlar vergisi borcunu nasıl öğrenebilirim?

MTV, Ocak ve Temmuz olmak üzere, iki taksitte ödenen ve vadesi içinde ödenmediği takdirde cezai işlemler söz konusudur. Bu nedenle adına araç kayıtlı tüm vatandaşlar, ödeyeceği motorlu taşıtlar vergisini sorgulamalı ve vade tarihi içinde ödemelidir.

Motorlu taşıtlar vergisi sorgulamak için en çok tercih edilen yöntem, E-Devlet üzerinden MTV sorgulama işlemidir. E-devlet üzerinden motorlu taşıtlar vergisi sorgulamak için, aracın şahsınızın üzerine kayıtlı olması gereklidir. E-devlet, tüm vergi borçlarında olduğu gibi motorlu taşıtlar vergisinde de, Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı İnternet Vergi Dairesi’ne yönlendirme sağlar. MTV ve trafik cezası ödemeleri, İVD’de “borç sorgulama ve ödeme” kısmından gerçekleşebilir. GİB mobil uygulaması üzerinden de motorlu taşıtlar vergisi sorgulanabilir.

MTV sorgulama ve ödeme işlemleri için, anlaşmalı bankaların internet şubeleri ve mobil uygulamalarını da kullanmak mümkündür. Bankalar üzerinden, araç plakası ve TC kimlik no gibi bilgileri girdikten sonra, bir aracın MTV’si öğrenilebilir.

 

Motorlu Taşıtlar Vergisini Nasıl Öğrenebiliriz?
Motorlu Taşıtlar Vergisini Nasıl Öğrenebiliriz?

MTV borcu nasıl ödenir?

Motorlu taşıtlar vergisi sorgulama işleminin ardından, ödeme yapabilirsiniz. MTV, yıllık olarak ödenen ancak iki taksitte alınan bir vergidir. İki eşit taksitte MTV ödemelerini, vade zamanından önce İnternet Vergi Dairesi ya da anlaşmalı banka mobil uygulamalarında görmek mümkündür.

MTV borcu, banka uygulamalarında doğrudan hesap üzerinden ödenebileceği gibi, banka ve kredi kartları üzerinden de ödenebilir. Kredi kartı üzerinden ödeme talimatı verildiğinde, MTV taksitleri karttan otomatik olarak çekilir. MTV ödenmediğinde ya da geciktirildiğinde, vergi borcuna ek olarak gecikme faizi uygulandığı için, tüm araç sahipleri MTV’yi zamanında ödemelidir.

Yoruma kapalı.