Vergi, Yatırım ve Para Kazanma

Her yıl emlak vergisi ödenir mi?

Emlak vergisi, Türkiye sınırları içinde konut, iş yeri, arsa ve arazi gibi taşınmazlara sahip olan yurttaşlar için ödenmesi zorunlu bir vergidir. Yıllık olarak tahsil edilen emlak vergisi, her yıl belli dönemlerde ödenmelidir. Vergi ödemesi öncesinde beyannamenin gerekli olduğu emlak vergisi her yıl ödenir mi sorusunun yanıtı, tapu sahipleri tarafından merak edilmektedir.

YouTube video

Emlak vergisi her yıl ödenir mi?

Emlak vergisi, indirim kapsamı dışında kalan tüm taşınmaz sahiplerinin yıllık ödemesi gereken bir vergi türüdür. Emlak vergisi her sene ödenmektedir. Her yıl iki eşit taksitte ödenen emlak vergisi, dileyen vergi mükellefleri tarafından tek taksitte de ödenebilir.

 

Emlak vergisi ödeme zamanları, ilk taksit için Mayıs ayı, ikinci taksit içinse Kasım ayı olarak belirlenmiştir.

Emlak vergisi ne kadar?

Emlak vergisi ödemesi, yıllık olarak sabit bir oran üzerinden ödenir. Konut, iş yeri, arsa, arasi ve bahçe gibi taşınmazlar emlak vergisi kapsamında yer alır. Emlak vergisi ne kadar sorusunun yanıtı ise, mülkün değerine, türüne ve hangi şehirde bulunduğuna göre değişir. Emlak vergisinin oranları, mülk türleri için aşağıdaki gibidir:

 

  • Konut ve araziler için binde 1 oranında emlak vergisi alınır
  • İşyerleri için binde 2 oranında emlak vergisi alınır
  • Araziler için binde 3 oranında emlak vergisi alınır

white and black building during daytime

Buna ek olarak, emlak vergisi mülkün bulunduğu şehre göre de farklıdır. Büyükşehirlerde yer alan mülklerden alınan vergi, diğer şehirlere göre iki kat fazla alınır. Yani, Artvin’de bir işyeri için binde 2 olarak emlak vergisi alınırken, İstanbul’daki bir işyerinde emlak vergisi binde 4 oranında alınır. Vergide belirlenen tutarda ise mülkün rayiç değeri esas alınır.

Emlak vergisi ödememenin cezası ne kadardır?

Emlak vergisi, vadesi içinde ödenmesi gereken bir vergi türüdür. Emlak vergisi, vade tarihine kadar ödenmediği takdirde gecikme cezası ve faiz uygulanır. İlk ya da ikinci taksidin ödenmemesi durumunda, uygulanan faiz yüzde 1.6’dır. Bununla birlikte, emlak vergisi ödenmediğinde, borcu olan evin noterden satışı gerçekleşir mi sorusunun yanıtı da merak edilmektedir. Emlak vergisi borcu olan bir evin satışında, yasal olarak bir engel yoktur. Ancak evi satın alan kişi borcun yükümlülüğü altına girer, yani borç ortadan kalkmaz.

Emlak vergisinden kimler muaftır?

Her yıl ödenen emlak vergisi, yasa kapsamında belli kişiler için muaf tutulmuştur. Emlak vergisi ödeme muafiyeti olan kişiler şu şekilde sıralanmıştır:

 

  • Emekliler
  • Gaziler, şehit eşi ve çocukları
  • Gelire sahip olmadıklarını belgeleyenler

 

Bu kapsamda yer alan yurttaşlar, brüt olarak 200 metrekareyi geçmeyen bir konut için vergiden muaftır. Buna karşın, birden fazla ev olması ya da işyeri olması durumunda, muafiyet geçerli olmaz.

 

Yoruma kapalı.