Vergi, Yatırım ve Para Kazanma
Şahıs şirketleri ne kadar vergi öder 2023

Şahıs şirketleri ne kadar vergi öder? 2023

Ticari faaliyetlerine yeni başlayan işletmeler için birçok avantaj sunmasıyla ön plana çıkan şahıs şirketleri, avantajlı vergi süreçlerine sahiptir.

Şahıs şirketleri ne kadar vergi öder? 2023 Ticari faaliyetlerine yeni başlayan işletmeler için birçok avantaj sunmasıyla ön plana çıkan şahıs şirketleri, avantajlı vergi süreçlerine sahiptir. İşletmeler için, kuruluş masrafları ve sabit giderlerle birlikte, vergi ödemeleri en önemli kalemlerinden biridir. Bu anlamda, şahıs şirketlerinin ne kadar vergi ödediği merak edilmekte. Şahıs şirketlerinin tabi olduğu vergi türleri ve gelir vergisinde uygulanan dilimler, ortalama vergi ödemeleriyle ilgili fikir vermektedir.

 

YouTube video

Şahıs şirketi nedir, hangi vergilere tabidir?

Şahıs şirketi, 18 yaşını tamamlamış herkes tarafından kurulabilen bir şirket türüdür. Devlet memurları, kanuni olarak şahıs şirketi kuramaz. Bunun dışında, sigortalı çalışanlar dahil olmak üzere herkes şahıs firması kurabilir. Şahıs şirketi kurmak için gerekli belgeler tamamlandıktan sonra, müşavire vekalet, e-devlet ya da doğrudan vergi dairesine başvuru ile, şirket kurulabilir. Şahıs şirketi kurmayı düşünenler için, vergi türleri önemli konulardan biri.

Şahıs şirketi kuran bir kişi, aşağıdaki vergileri ödemek zorundadır:

⦁ Gelir vergisi
⦁ Katma değer vergisi
⦁ Muhtasar beyannamesi

Şahıs şirketleri, yukarıdaki vergilerde elde ettikleri kazanca göre hesaplanan vergiyi ödemekle mükelleftir.

Şahıs şirketleri ne kadar vergi öder? 2023

2023 ve sonraki yıllar için, şahıs şirketlerinin ödemekle yükümlü olduğu vergilerde, gelir vergisi en önemli kalemdir. Şahıs şirketleri ne kadar vergi öder? 2023 Şahıs şirketlerinin vergi oranı, kazanç dilimlerine göre değişir. Güncel vergi oranları şu şekildedir:

⦁ 70.000 TL’ye kadar olan kazanç için %15
⦁ 150.000 TL’ye kadar olan kazanç için %20
⦁ 550.000 TL’ye kadar olan kazanç için %27
⦁ 1.900.000 TL’ye kadar olan kazanç için %35
⦁ Bu seviyenin üzerindeki kazanç için ise, vergi oranı %40’tır.

Şahıs şirketlerinde vergi oranlarına bakıldığında, alt dilimler için düşük bir oran söz konusudur. Gelirin artması ile, vergi oranı yükselir. Bu durum, belli bir seviyenin üzerinde gelir elde eden şirketler için şahıs şirketini dezavantajlı kılar. Ancak genel olarak düşük bir gelire sahip firma için, şahıs şirketi avantajlıdır.

 

Şahıs şirketleri ne kadar vergi öder? 2023

Şahıs şirketinde diğer gider kalemleri nelerdir?

Şahıs şirketlerinin genel maliyeti, şirket kurmayı düşünenler için önemli. Gelir vergisi dışında, şahıs firmasının faaliyeti bir iş yerindeyse, stopaj ödemesi söz konusudur. Buna ek olarak her ay, KDV ödemesi esnasında damga vergisi de ödenmelidir. Şahıs şirketlerinin genel giderlerinde ön plana çıkan kalemler şu şekildedir:

⦁ Damga vergisi
⦁ Sigorta ve personel maaş ödemesi
⦁ Şirket sahibi için Bağkur primi ödemesi (4B)
⦁ Muhtasar beyanname için damga vergisi (stopaj)
⦁ Kayıt olunan odaların aidatları
⦁ Mali müşavirlik hizmeti için hizmet bedeli

Şahıs şirketleri ne kadar vergi öder ya da ne kadar masrafı olur sorularının yanıtı, şirketin iş hacmine göre değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte verginin en önemli kalemi, gelir vergisidir. İşletmeler, bu oranları baz alarak şahıs firması ya da limited – A.Ş. arasında bir seçim yapabilir.

Yoruma kapalı.