Vergi, Yatırım ve Para Kazanma
sirket-uzerine-arac-almak-icin-bilmeniz-gerekenler

Şirket Üzerine Araç Almak İçin Bilmeniz Gerekenler

Şirket Üzerine Araç Almak İçin Bilmeniz Gerekenler

Son yıllarda araç alımı çok zorlaşmıştır buna bağlı olarak birçok kişi araç alımını şirket üzerinden yapmaktadır, böylece çeşitli indirimlerden yararlanabilmektedir. Peki şirket üzerine araç almak için bilmeniz gerekenler nedir bu yazımızda bu konuya değineceğiz.

Son yıllarda bir şirket üzerine araç almak veya kiralama işlemi için bilinmesi ve dikkate alınması gereken birden fazla faktör bulunmaktadır. Şirketlere ait olan araba satın alma tutarları, bu araçların modelleri ya da toplam ağırlıkları gibi detayları dikkate alınması gereken unsurlardır. Bunlar ÖTV ve KDV gibi vergilerdir.

Bunların yanında kiralama işlemleri esnasında incelenmesi gereken birkaç detay daha vardır. Bu detayları şu şekilde inceleyebiliriz;

  • Kiralanan aracın kullanılma amacı
  • Araca ait sigorta bilgileri
  • Aracın muayene tarihi

Tüm bu detayların ardından aracı ister kiralayabilir isterseniz de satın alabilirsiniz. Bir diğer unutulmaması gereken de araca ait olan birçok şirkete ait olduğunu bilmenizdir.

Genelde bunlar otopark ücretleri, kullanım esnasında oluşan yakıt masrafları, araç üzerindeki bakımlar gibi giderlerdir. Şirket üzerine araç almak amacıyla bunlara benzer daha birçok kriter daha bulunur.

sirket-uzerine-arac-almak-icin-bilmeniz-gerekenler
Şirket Üzerine Araç Almak İçin Bilmeniz Gerekenler

Şirket Üzerine Alınan Araç Vergiden Düşer mi?

Şirket üstüne araba almak isteyenlerin bir diğer merak ettiği soru da şirket üzerine alınan araç vergiden düşer mi? sorusudur. Şirket üzerine alınan araç vergi konusunda büyük kolaylık sağlamaktadır. Alınan araçlar arasında hangisi tercih edilirse edilsin belli bir vergi avantajı bulunur.

Fakat bu araç farklılıkları konusunda vergi üzerinde çeşitli bir farklılık yaşanmaktadır. Bundan dolayı şirket üzerine araç almak açısından dikkatli bir inceleme ve araştırma yapılması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra ikinci el araç alımında bu araçların sahibinin fatura kesmemesinden dolayı şirket sahiplerinin gider pusulası kullanarak kayıt altına alması gerekir.

Şirket Üzerine Araç Almanın Vergi Avantajları

Şirket üzerine araç alma son zamanlarda tercih edilen yollardan birisidir. Genelde firma tarafından kullanılan bu araçlar şahsi olarak da kullanılmaktadır. Bu araçların alımı esnasında oluşacak olan vergi farklılıkları, bu araçları ikinci el, sıfır, binek veya ticari araçlar içinde büyük bir tercih çıkmazına sokar.

Günümüzde sıfır kilometre ayarında alınan bir binek araç, kasa ya da koltuk değişimi ile birlikte ticari bazına sokularak kullanılabilir. Fakat burada unutulmamalıdır ki buna benzer değişiklikler de vergi açısından değişime neden olabilir. Aracın üzerinde yer alan vergi avantajları kaldırılıp yerine dönüşen vergi oranları getirilmektedir.

sirket-uzerine-arac-almak-icin-bilmeniz-gerekenler
Şirket Üzerine Araç Almak İçin Bilmeniz Gerekenler

 

Şirket Üzerine Kayıtlı Aracı Kimler Kullanabilir?

Şirket üzerine aldığınız aracı kimlerin kullanabileceği çokça tartışılan konular arasında bulunur. Eğer aracı şirket sahibi dışında birisi kullanırsa bu cezaya tabidir. Peki şirket üzerine kaydedilen aracı kimler kullanır?

  • Şirket sahipleri
  • Şirket ortakları
  • Şirkette çalışan sigortalı personeller

Son olarak şirket aracının ilgili firma üzerinden sigortalı olarak çalışan personeller dışında kullanılıp yakalanması riskli durumdur.

 

YouTube video

Yoruma kapalı.