Vergi, Yatırım ve Para Kazanma
yurtdisi-cikis-harci-hangi-vergi-dairesi-ilgilenir

Yurtdışı Çıkış Harcı Hangi Vergi Dairesi İlgilenir?

Harçlar aynı vergi yükümlülüğü gibi zorunluluk gerektiren bazı hallerde devlet tarafından alınan ödeneklerdir. Harç ödevlerinden birisi de yurtdışı harcı olup gidilecek ülkeye göre farklı miktarlarda ödenmektedir. Bu yazımızda Yurtdışı çıkış harcı hangi vergi dairesi ilgilenir? Sorusuna değineceğiz.

Yurt dışı çıkış harcı, Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan kişilerin pasaportlarıyla yurt dışına çıkarken ödemek zorundaki vergilerden birisidir. Bu vergi türü devletin yurt dışına çıkış işlemlerinin giderini karşılamak için alınmaktadır.

Yurt dışı çıkış harcı aynı zamanda bir kişi ülkenin sınırlarından çıkıp başka bir ülkeye gideceği zaman devlet tarafından tahsil edilen bir ücrettir. Yurtdışı Harç ücreti aynı zamanda kalkış ücreti olarak adlandırılmaktadır.

Türk vatandaşlarının zorunlu ödeneklerden birisidir. Bunun yanı sıra kanun ve yönetmeliklerce belirlenen bazı gruplar bedelden muaf olmaktadır.

yurtdisi-cikis-harci-hangi-vergi-dairesi-ilgilenir
Yurtdışı Çıkış Harcı Hangi Vergi Dairesi İlgilenir?

Yurt Dışı Çıkış Harcı Nereden Ödenir?

Yurt dışı çıkış harcı ödeme işleminde yolcular havalimanlarının terminallerinde yer alan satış noktalarında hem nakit hem de kredi kartı kullanılarak ödenebilir.

Bunun yanı sıra harç ödemeleri bulunduğunuz ilin vergi dairelerinden veya anlaşmalı çeşitli bankalardan da yapılabilir. Ayrıca son yıllarda vergi ödemelerinde öne çıkan İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden de harç ödenebilir.

Böylece yapılan ödemeler, elektronik ortamda pasaport veya kimlik verisine işlenir ve herhangi bir pul ya da belge almanıza gerek kalmayacaktır. Böylece harç ödeme işleminiz daha kolay hale gelecektir. Bayram, resmî tatiller ya da yaz tatili gibi yoğunluğun fazla olduğu zamanlarda harç ödemesini son dakikaya bırakmamanız gerekir. Çünkü bu zaman dilimlerinde yaşanan yoğunluktan dolayı sorun yaşanabilmektedir.

Yurt Dışı Çıkış Harcı Ne Zaman Ödenir?

Yurtdışı harcını ödeme işleminin ardından sizlere bir belge sunulacaktır bu belgeyi saklamanızda fayda var çünkü yurtdışı seyahatleriniz sırasında bu belgeyi sizden pasaport isteyen kişilere sunmak zorundasınız.

Yolcu hava yoluyla ülkeden ayrıldığı an yurt dışı çıkış harcı ödemektedir. Bu tür bir ödemenin pasaport kontrolü yapılmadan önce mutlaka yapılması gerekir. Aksi halde polis ve güvenlik memurları uçağa geçiş işleminde izin vermeyecektir.

yurtdisi-cikis-harci-hangi-vergi-dairesi-ilgilenir
Yurtdışı Çıkış Harcı Hangi Vergi Dairesi İlgilenir?

Yurt Dışı Çıkış Harcından Kimler Muaftır?

Yurtdışı çıkış harcı hakkında merak edilen bir diğer soru da yurtdışı çıkış harcından kimler muaftır sorusudur. Muaf olan kişiler şu şekildedir;

  • 7 yaş ve daha altı tüm çocuklar
  • Yurt dışına ticari nedenle sefer yapan hava, deniz, kara ve demiryolu toplu taşıma ve yük taşıma araçlarında bulunan mürettebat
  • Çifte pasaportu bulunup uyruğunda bulundukları yabancı ülke pasaportlarını kullanıp yurt dışına çıkanlar
  • Türkiye’den çıkış tarihi itibarıyla yurt dışında oturma izni bulunanlar
  • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olup bu bölgeye kimlik belgesiyle giriş çıkış yapanlar

Pasaport serbestliği bulunan Ukrayna, Gürcistan ve Moldova’ya gitmek isteyen kişilerde yurtdışı çıkış harcı ödemek zorundadır.

 

Yoruma kapalı.