Vergi, Yatırım ve Para Kazanma
Son Dakika Vergi Affı 2022

Son Dakika Vergi Affı 2022

Son dakika vergi affı 2022 yılı içerisinde insanların sık bir biçimde araştırdıkları konular arasında yer alır. Vergilerini zamanında ödeyemeyen çalışanlar 2022 yılı içerisinde de bir vergi affının çıkıp çıkmayacağı konusunu merak etmektedir. Bir diğer adı yapılandırma olarak nitelendirilen vergi affı için ne olduğu konusu insanların akıllarını karıştırmakta ve merak ettirmektedir.

YouTube video

Vergi affı kapsamında meydana gelen gelişmeler pek çok kişinin aklını karıştırmıştı. Bu kapsamda Resmi Gazete içerisinde de önemli bir açıklama paylaşılmıştı. Bu açıklama içerisinde “7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” 09.06.2021 tarihi içerisinde vergi affı ile nitelendirilen kanun yürürlüğe girmişti.

Vergi Affı Süresi Uzatılacak mı?

Vergi konusunda sorun yaşayan pek çok vatandaşın merak ettikleri konulardan birisi de vergi affı süresi konusu olmaktadır. Bu kapsamda daha önceden yürürlüğe girmiş olan kanun için yapılandırma başvuru süresi 31 Ağustos tarihinden 30 Eylül tarihine kadar uzatılmıştı. Bu gelişmenin ardından ilk taksit ödemeleri için de önemli bir gelişme meydana gelmişti.

İlk taksit ödemeleri süresi Eylül ayı idi. Ancak daha sonrasında yapılan bir takım değişiklikler bulunmaktadır. Bu değişiklikler kapsamında ise ilk taksit ödeme süresi ise Ekim ayı sonu haline gelmiştir. Böylelikle de 7326 sayılı kanun adına başvurular bir ay daha fazla uzatılmaktadır.

Son Dakika Vergi Affı 2022
Son Dakika Vergi Affı 2022

Vergi Ödenmezse Ne Olur?

İnsanların vergiler konusunda en çok merak ettikleri ve tereddüde kapıldıkları konulardan birisi de vergi ödenmezse ne olur konusudur. Eğer insanlar vergilerini ödemezler ise borç takibi başlatılmaktadır. Bu durumda takibe alınmaktadır. Bununla da sınırlı kalınmayarak gecikme cezası meydana gelmektedir.

Artık borcun takibe düşmesi ardından ödenmesi gerekmektedir. Yine de bu borç ödenmez ise borca sürekli olarak faizler yansıtılmaktadır. Bu nedenle de insanlar genel anlamda vergi borcu ödeme konusunda süreyi geçirmemeye özen göstermektedir. Eğer bu süre geçmiş olursa da insanlar genel anlamda vergi borcu için yeni bir affın çıkmasını beklemektedir. Ne olursa olsun bu borçlar ödenmezse de haciz ve banka hesaplarına el konulma durumları da yaşanabilmektedir.

Yoruma kapalı.