Vergi, Yatırım ve Para Kazanma
Geçici Vergi Dönemleri

Geçici Vergi Dönemleri

Geçici vergi dönemleri konusu da Türkiye Cumhuriyeti içerisinde çalışan vatandaşların merak ettikleri detaylar arasında bulunmaktadır. Gerçek usul ile vergilendirilmiş olan ticari kazançların sahibi olan kişiler, bu vergileri peşin olarak ödemektedirler. Ödeme şekilleri ise üçer aylık kazançları karşılığında olmaktadır. Üçer aylık kazançları üzerinden yapılan hesaplamaların ardından serbest meslek grubu içerisinde yer alan kişiler ödemelerini gerçekleştirmektedirler.

YouTube video

Geçici Vergi Dönemleri 2022

2022 geçici vergi dönemleri de insanların sıklıkla araştırdıkları detaylardan bir tanesidir. Bu kapsamda beyanname türü, beyannamenin verilme zamanı ve ödeme zamanı belirlenmiştir. Belirlenen zaman dilimleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  1. Muhtasar Takip eden ayın 26’sı
  2. Damga Vergisi Takip eden ayın 26’sı       
  3. Katma Değer Vergisi Takip eden ayın 26’sı          
  4. Yıllık Gelir Vergisi Mart Ayının son günü
  5. Kurumlar Vergisi Nisan Ayının son günü
  6. Geçici Vergi 1. Dönem   17 Mayıs
  7. Geçici Vergi 2. Dönem   17 Ağustos        
  8. Geçici Vergi 3. Dönem   17 Kasım            

Sizler de vergi borçlarınızı ödemek adına Resmi Gazete içerisinde yayınlanmış olan bu tarihleri inceleyebilirsiniz. Böylelikle de vergilerinizi hangi zaman dilimleri içerisinde ödemeniz gerektiği konusunda daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Geçici Vergi Dönemleri
Geçici Vergi Dönemleri

Geçici Vergi Yılda Kaç Defa Verilir?

Geçici vergi konusunda en çok araştırılan ve merak edilen detaylardan birisi de yılda kaç kez verildiği konusudur. Söz konusu olan vergiler kurumlar vergisi dışında ödenen bir vergi türü değildir. Genel anlamda üçer aylık parçalar ile serbest meslek grubunda yer alan kişilerden alınmaktadır.

Geçici vergi zamanları doğrultusunda hareket edilerek ödemeler gerçekleştirilmektedir. Bu vergiler sene içerisinde toplamda 4 kez verilmektedir. Üçer aylık periyotlar halinde alınan vergilerin vergi dairesine ödenmesi gerekmektedir. Vergilerini ödemek isteyen kişilerin bu vergilerin zamanlarını en iyi şekilde öğrenmeleri gerekir. Söz konusu olan zaman dilimlerini öğrenmeleri ardından vergilerini ne zaman vereceklerini bilebilirler. Bu konuda serbest meslek grubunda yer alan çalışanların oldukça temkinli davranmaları gerekir. Kesinlikle ödemeleri gereken vergilerini zamanında ödemeleri oldukça önemli bir husustur. Aksi halde uzun prosedürler ile karşılaşırlar.

Yoruma kapalı.