Vergi, Yatırım ve Para Kazanma
2024’te Hangi Kripto Para Yükselir?

2024’te Hangi Kripto Para Yükselir?

Kripto para piyasası, 10 yılı aşkın süredir gitgide daha popüler hale geldi. Geçmişte riskli bir yatırım olarak görülmesine karşın, kripto paralar artık hisse senedi ve döviz kadar itibar gören yatırım enstrümanı oldu. Geçmiş yıllarda, kripto paraların birkaç kat yükseldiği hatta boğa piyasasına girerek ciddi getiri verdiği dönemler oldu. Bu durum birçok kişinin aklına, 2024’te hangi kripto para yükselir sorusunu getiriyor.

YouTube video

Bitcoin, Ethereum gibi majör varlıkların yanında, 100x potansiyeli taşıyan GEM, yani cevher coinler de önem taşıyor. Coinmarketcap ilk 100 listesinde yer alan ve 2024’te yükseliş potansiyeline sahip kripto varlıklara bakalım.

İlk kripto para: Bitcoin

Kripto para piyasası, Bitcoin demektir. Bitcoin, her ne kadar temel özellikler barındırsa dahi bu devrimin öncüsü oldu. Gelecekte, kripto paralarda Bitcoin’den bağımsız hareketler görmek mümkün olacak. Ancak 2024 itibariyle, piyasanın şefi hala Bitcoin. Ocak ayı itibariyle, Bitcoin uzun süredir altında kaldığı 40 bin dolar seviyesini aştı. BTC’nin piyasa değerinin şu anda 823 milyar dolar seviyesinde olduğu düşünülürse, 1 trilyon doları aşkın rekorunun altında olduğu açık. Son boğa sezonunda, 2021 yılında BTC 69 bin dolarlık zirvesini görmüştü. Yeni yarılanma döneminin ardından, 69 bin dolarlık zirvenin tarihe karışma potansiyeli yüksek.

Ethereum

Ethereum, Bitcoin’in getirdiği blokzinciri teknolojisinin öncüllerinden. 2 bin 200 dolarlı seviyelerden işlem gören ETH, şu anda 270 milyar doların altında piyasa değerine sahip. Ethereum üzerinde birçok farklı proje geliştirildiği düşünülürse, olası bir piyasa ivmelenmesinde ETH’nin dikkat çekici hareketleri olabilir. Ethereum ağında projeler geliştirildikçe, Ether’e olan talep de artacaktır. Bu arada, Ethereum’un ATH yani gördüğü en yüksek seviyenin 4 bin 700 doların üzerinde olduğunu da unutmayın.

Avalanche

Avalanche ağı ve ağın token’i olan AVAX, 2024’te olmasa bile bir sonraki boğa koşusuna kadar potansiyeli olan coinler içinde. AVAX coin de, Ethereum gibi ikinci katman teknoloji içeriyor ve yatırımcılar ağ üzerinde proje geliştiriyor. Düşük işlem komisyonları, hızlı işlem süreçleri AVAX ağını ön plana çıkardı. Stake işlemiyle edinmenin de mümkün olduğu AVAX, şu anda 34 dolar seviyesinden işlem görüyor. AVAX’ın ATH seviyesiyse 144 dolardı. Bu açıdan bakarsanız, potansiyel ciddi şekilde yüksektir.

Dogecoin

DOGE, meme kripto para trendinin öncüsü. Espri odaklı geçmişi nedeniyle, Dogecoin bazı yatırımcılar tarafından ciddiye alınmayabilir. Ancak DOGE, bir topluluk coini ve topluluk coinlerinin öncüsü. DOGE’yi bundan önceki dönemlere göre daha güçlü kılan bir önemli detay var. O da, zaman zaman DOGE yatırımcısı olduğunu söyleyen multimilyarder Elon Musk! Musk’ın geçtiğimiz sene Twitter’ı satın alması sansasyon yaratmıştı. DOGE fiyatını doğrudan etkileyen Musk’ın bu hamlesi, olası bir boğa döneminde coin’e güç katabilir.

Filecoin

Bulut tabanlı depolama yaklaşımına blokzinciri felsefesini entegre eden Filecoin, FIL simgesiyle işlem görüyor. 5 dolar seviyeden işlem gören FIL, 2,5 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. Piyasa değerine göre dünyanın en değerli 40 coin’i içinde yer alan Filecoin, geniş bir yatırımcı kitlesine hitap ediyor. Proje odaklı bir kripto para olan Filecoin’e yönelik ilgi, olası bir yükselişte artacaktır.

Yukarıdaki kripto paralara ek olarak, 2024 itibariyle artış görüşen kripto yatırımlarında, borsa coinlerini takip etmek de önemli. Çünkü borsalardaki hacim, piyasaya yönelik ilgi arttıkça daha iyi olacaktır. Binance coin, Kucoin token veya OKB coin bu süreçte değer kazanabilir. Bundan dolayı, sepetinizde bir borsa coini mutlaka ekleyin.

Yoruma kapalı.