Vergi, Yatırım ve Para Kazanma
2024 Yılında Vergi Affı Var mı?

2024 Yılında Vergi Affı Var mı?

2024 yılında vergi affı, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde, Kasım ayında Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşüldü. Bu kapsamda, 2024 yılında çeşitli vergilerde, hem vatandaşlar hem de şirketler için önemli vergi afları, istisnaları olacak. Peki bu yıl hangi vergi borçları silinecek, hangi vergilere af gelecek?

YouTube video

Genel Sağlık Sigortası borcuna af geliyor

2024 yılında vergi affı konusunun en önemli ve ilk maddesi genel sağlık sigortası borcu oldu. Kasım ayında tartışılan ve 80 madde içeren torba yasa kapsamında, 1,8 milyar liralık genel sağlık sigortası borcunun silinmesine karar verildi. 1,8 milyar liralık borç yaklaşık 2 milyon vatandaşı kapsıyor. Bununla birlikte, borcun kapsamı, 1 Ocak 2014 yılı öncesindeki GSS prim borcu oldu. Yani 2014’e kadar vadesi olan tüm genel sağlık sigortası borçları silinmiş olacak.

GSS borcuna gelen affın ardından bazı vatandaşlar, borcunu ödeyenlerin durumu ne olacak sorusunun yanıtını merak ediyor. GSS prim borcunu ödeyen kişiler maalesef bir geri ödeme hakkına sahip olmayacak.

2024 yılında vergi affı kapsamında istisna ve muafiyetler

2024 Merkezi Yönetim Bütçe Teklifi kapsamında, mali planı özetleyen bürokratlar yıl içinde toplanacak vergilere dair önemli bilgiler paylaştı. Bu kapsamda Türkiye’de, 2024 yılında 7,2 trilyon lira vergi toplanması hedefleniyor. Ancak 2,2 trilyon liralık vergiden de vazgeçileceği ifade edildi. Bütçe teklifinde, 2,2 trilyon liralık vergi affı kapsamında aşağıdaki uygulamalar olacak:

  • Vergi ertelemesi
  • Vergi iadesi
  • Vergi teşvikleri
  • Vergi indirimi
  • Vergi istisnası veya muafiyeti

Yukarıda yer alan uygulamaların kapsamı net şekilde belli olmadı. Bundan dolayı, 2024 yılında vergi affı hangi vergi türlerine gelecek, belirsiz. Çünkü vergi indirimi, muafiyeti gibi konularda yaklaşık olarak 600’e yakın özel yasa kapsama giriyor. Ağırlıklı olarak 2,2 trilyon liralık indirim şirketleri kapsıyor. Bununla birlikte, GSS gibi doğrudan vatandaşı ilgilendiren önemli bir vergi kaleminin silinmesi önemli oldu.

KYK vergi borçları 2024’te silinecek mi?

Vergi borcu söz konusu olduğunda önemli gündem maddelerinden biri de elbette KYK borçları oluyor. KYK borçlarında, 2023 yılında devlet önemli bir adım attı ve faizleri sildi. Faizi silinen KYK borçları, özellikle enflasyon etkisiyle ciddi şekilde düşmüş oldu. Ancak milyonlarca öğrencinin beklentisi hala borçların tamamen silinmesi. 2024 yılında KYK borçları silinir mi sorusunun yanıtını şu an veren yok. Çünkü faiz kısmı silinen borçların tamamen silinmesi gündemde değil.

KYK borcu sorgulama, yapılandırma veya ödeme işlemlerini İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapabilirsiniz. Vadesi 5 yılı geçmiş borçlar için, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın harekete geçtiğini de belirtmek gerekiyor. Çünkü GİB, borcunu ödemeyen öğrencilerin evine kağıt gönderme ve banka hesaplarına e-haciz koyma suretiyle işlem yapıyor.

Genel olarak 2024 yılında gelir vergisi, kurumlar vergisi, MTV veya emlak vergisinde erteleme, iade, teşvik, indirim gibi haberler için henüz erken denebilir. Fakat, GSS prim borcunda 1,8 milyar liralık af önemli bir adım oldu.

Yoruma kapalı.