Vergi, Yatırım ve Para Kazanma

Motorlu Taşıtlar Vergisi nasıl ödeyebilirim?

Araç sahipleri için, her yıl düzenli olarak ödenmesi gereken MTV, ödemesi aksatılmaması gereken bir vergidir. Ödeme adımları konusunda hata yapmak istemeyen ve bilgi almak isteyen vatandaşlar için, motorlu taşıtlar vergisi nedir, kimlerin ödemesi gerekir, ödeme için nasıl bir yol izlemek gerekir, ne zaman ödenir gibi soruların cevabını bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

YouTube video

Motorlu Taşıtlar Vergisi nedir?

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) otomobil, motosiklet, uçak, helikopter, tekne gibi hava ve deniz taşıtları için devlet tarafından ödemesi zorunlu tutulan vergidir. Bir araç satın aldığınızda ödemekle yükümlü olduğunuz bedel yalnızca araç fiyatı değildir. Bakım masraflarının yanında ödemekle yükümlü olduğunuz bedellerden biri vergidir. Her türlü trafik güvenliğini sağlamak amacıyla hazırlanan Karayolları Trafik Kanununun belirlediği araç sahiplerinin uyması gereken bazı şartlar vardır. Motorlu Taşıtlar vergisi, bu şartlara göre trafik şubelerine kayıtlı bulunan araç sahiplerinden iki yılda bir alınması zorunlu olan vergi türüdür.

Motorlu Taşıtlar Vergisi ne zaman ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisinin araçların sicil kayıtlarının başlamasından trafik sicil kaydı silinene kadar ödenmesi zorunludur. Zorunluluğu yılda iki kez tutulan verginin ilk ödemesi Ocak ayında, ikinci ödemesi ise Temmuz ayındadır. 1 Ocak itibarıyla isteyen araç sahipleri iki ödemeyi aynı anda yapabilir. Eğer aracın ilk 6 ayda sicil kaydı silinirse, ikinci 6 ayın vergisinin de ödenmesi gerekir. Sonraki 6 ayda kaydı silinen araçların ise bir sonraki sene için motorlu taşıtlar vergisi ödemesine gerek kalmaz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme yolları nelerdir?

Motorlu taşıtlar vergisi bağlı bulunan il ya da ilçe vergi dairelerinde elden bizzat ödenebileceği gibi, günümüzde anlaşmalı olan bankaların mobil bankacılık hizmetleri yöntemiyle dijital yollardan da kolayca ödenebilir.

Motorlu Taşıt Vergi ödemesi yapılabilecek alternatifler şu şekildedir:

 • Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Dairesi İnternet Sitesi
 • Vergi Dairesi Müdürlükleri
 • Anlaşmalı bankaların şubeleri, internet siteleri ve mobil uygulamaları

2022 yılında anlaşmalı olan MTV ödenebilecek bankalar ise şu şekilde:

 • C. Ziraat Bankası A.Ş.
 • Ziraat Katılım Bankası A.Ş.
 • Vakıf Katılım Bankası A.Ş.
 • Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş. (PTT)
 • Akbank T.A.Ş
 • Odea Bank A.Ş. Şekerbank T.A.Ş.
 • Türkiye Garanti Bankası A.Ş.
 • Türkiye İş Bankası A.Ş.
 • QNB Finansbank A.Ş.
 • Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.
 • cars on road during daytime

Motorlu Taşıtlar Vergisi ne kadar?

2023 yılında zamlanması planlanan motorlu taşıtlar vergisinin bedeli araç özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenlikler araç modeli, araç yaşı, araç silindir hacmi, ve aracın ilk tescil tarihi gibi bilgilerle ilgilidir. Bunları bilen araç sahibinin internet siteleri üzerinden taşıtının özelliklerini girip, yıllık MTV tutarını yani ne kadar vergi ödeyeceğini hesaplaması oldukça kolaydır. Motorlu taşıtlar vergisi yeniden değerleme oranı % 36,20 olarak belirlenmiş, daha sonra 2022 yılında %25 olarak güncellenmiştir.

Motorlu taşıtlar vergisi ödenmezse ne olur?

Bazı bankalar Motorlu Taşıtlar Vergisi taksitlendirmesi yapmakta ve bazı kampanyalar ile ödemeyi kolaylaştırmaktadır. Taksitli ödeme seçeneği kredi kartı üzerinden yapılır, üstelik yalnızca internet bankacılığı üzerinden değil, vergi dairelerinden yapılan ödemelerde de kredi kartı ile taksitlendirme seçeneği mevcuttur. Buna rağmen Motorlu Taşıtlar Vergisinin geç ödenmesi ya da ödenmemesi durumunda aylık %1,4 faiz devreye girer ve ödemeniz gereken bedel devamlı artmış olur. Böyle bir durum yaşamamak için zamanında ödeme yapmaya dikkat edilmesi gerekir.

Yoruma kapalı.