Vergi, Yatırım ve Para Kazanma

Motor Vergisi Ne Kadar? Motor Vergi Oranları

Motorlu Taşıtlar Vergisi, kanunlar tarafından belirlenen ve tüm araç sahiplerinin altı ayda bir kez ödemesi zorunlu olan vergi türüdür. Motorlu Taşıtlar Vergisi, yeni satın alınan araçlara yaptırılması gereken Kasko, bakım masrafları ya da diğer sigorta işlemleri gibi olaylardan bağımsızdır. Günümüzde insanlar tarafından, Motorlu Taşıtlar Vergisi yalnızca otomobil ve motosikletler için ödenmesi gereken bir vergi olarak görünse de deniz ve hava taşıtları için de bu vergi geçerlidir. Yani, trafikte kullanılan tüm motorlu taşıt sahiplerinin MTV ödemesi gereklidir.

YouTube video

Motorlu Taşıtlar Vergisi, Türkiye’de motorlu araca sahip herkesin yılda 2 kez vermek zorunda olduğu vergidir. Yeni araç sahibi olma durumlarında aracın sicil kaydının oluşturulmasından itibaren araç sahibinin de Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme zorunluluğu devreye girer. Bununla birlikte motorlu taşıtlar vergisi, araç trafikten silinene veya  men edilene kadar devam etmektedir. Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ödemek için, araç sahiplerine birçok ödeme kanalı sunulmaktadır. Bu sayede araç sahipleri, en kolay ulaşabileceği  ödeme yöntemini de tercih eder ve bu vergiyi öder.

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri araç hangi ile kayıtlı ise o ile bağlı tüm ilçelerin vergi dairelerine yapılabiliyor. Bunların birlikte ödemeler kamu ve devlet bankaları kanalları ile de yapılabilir. Bu sayede vakti olmayan veya ilçeye uzak olan kişiler vergi dairesine gitmelerine gerek kalmadan direkt olarak kamu ve devlet bankaları aracılığıyla Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ödeyebilir. İnternet vergi dairesi ya da mobil bankacılık kanalları üzerinden aracın ruhsat bilgileri ve araç sahibinin kimlik numarasını girerek Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri gerçekleştirilebilir. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi 2022 yılında ne kadar?

2023 yılında yeniden değerleme ile değişecek olan MTV’de, güncel tablo şu şekildedir:

mtv oranları
mtv oranları

Motor (motosiklet) vergisi ne kadar? 

Motorlu Taşıtlar Vergisi içinde ülkemizde en çok arananlardan biri de şüphesiz motor vergisidir. Ülkemiz sınırları içinde trafiğe kayıtlı olan ve dolayısıyla motor vergisinin ödenmesi gereken bir çok motor bulunur. Şimdi motorlar için ne kadar vergi ödeniyor birlikte inceleyelim. 

Motosikletler için Motorlu Taşıt Vergisi şu şekildedir:

  • 100 – 250 cm3 arası motor hacmi için: Minimum 26 TL, Maksimum 196 TL
  • 251 – 650 cm3 arası motor hacmi için: Minimum 67 TL, Maksimum 405 TL
  • 651 – 1200 cm3 arası motor hacmi için: Minimum 108 TL, Maksimum 1.045 TL
  • 1201 cm3 ve üstü motor hacmi için: Minimum 405 TL, Maksimum 2.535 TL

Sistem, otomobillerde nasıl üretim yılına göre farklı vergi tutarları çıkarıyorsa motosikletler için de üretim yılını baz alır ve bunlara göre fiyatta göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle kullanılan motosiklet için ödenmesi gereken net Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarına erişmek için direkt vergi dairesinin ilgili internet sitesine girdikten sonra motor vergisi kısmına bakmak gerekir. Vergi fiyatları ülkemizde her yıl güncellenir ve ödenmesi gereken motor vergisi tutarları da değişiklik gösterir. Bu nedenle doğru motor vergisi fiyatına ulaşmak için motor hacmi, üretim yılı ve bedeline göre hesaplama yaparak sitede karşılaşılan tablodan buna uygun verilere ulaşmak en kesin sonucu verecektir. 

Yoruma kapalı.