Vergi, Yatırım ve Para Kazanma
vergi-indiriminden-emeklilik-maasi-hesaplama-nasil-yapilir

Vergi İndiriminden Emeklilik Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Vergi ve emeklilik konuları gündemden düşmezken son zamanlarda birçok kişinin aklına takılan sorulardan birisi de vergi indiriminden emeklilik maaşı hesaplama nasıl yapılır? sorusudur.

Eğer sağlık sorunlarından dolayı işe gidemeyecek haldeyseniz devlet emeklilik hakkınızı belli bir zaman diliminden daha öne çekmektedir. Şeker hastası ya da astım hastalarında bu durum daha sık görülmektedir.

Burada alacağınız vergi indirimi sayesinde Sosyal Güvenlik Kurumuna yapacağınız başvuru ile daha erken emekli olabilirsiniz.

%80 ve üzeri olanlar için birinci derecede %60-%79 arasında olanlar ikinci derece, %40-%59 arasında olanlar ise üçüncü dereceden engelli sayılırlar.

vergi-indiriminden-emeklilik-maasi-hesaplama-nasil-yapilir
Vergi İndiriminden Emeklilik Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Vergi İndirimi Nedir?

Vergi indirimi, gerçek ya da tüzel kişilerin vergilerini ödeme işlemine yönelik yapılan düzenlemelerdir. Vergi indirimleri, gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV gibi farklı vergi türlerinde çok sık uygulanmaktadır. Bu indirimler, kişilerin gelirlerine, harcamalarına veya yatırımlarına bağlı olarak çok çeşitlenir.

Vergi indirimi, şahısların ödeyeceği vergi miktarını azaltarak, gelirlerini üst seviyeye çıkarabilir. Bu tür indirimler, hem bireysel mükellefler hem de kurumsal şirketler için uygulanabilir.

Vergi indiriminin amacı ekonomik büyümeyi sürekli teşvik etmek, yatırımı üst seviyeye çıkarmak, istihdamı desteklemek gibi amaçlarla yapılabilir. Aynı zaman bazı durumlarda sosyal yardım ve desteklerin vergilendirilmesinde indirim uygulanması da söz konusu olabilir.

Vergi indirimi, toplumu desteklemek, gelir dağılımını düzenlemek ve ekonomik dengeleri korumak için uygulanabilir. Vergi indirimleri, kamu politikalarının bir parçası olarak çeşitli şekillerde uygulanmaktadır.

Vergi İndirimi ile Emeklilik Şartları

Vergi indirimi için SGK’ya başvurup emeklilik talebinde bulunmanız gerekir. Başvurularda aşağıdaki şartlar gerekmektedir.

  • Sigortalı bir şekilde bir kurum ya da kuruluşta çalışıyor olmalısınız
  • Sağlık kurulu en az %40 engelli raporu almanız gerekir.
  • Vergi Dairesi üzerinden vergi muafiyeti almış olmalısınız.
  • vergi-indiriminden-emeklilik-maasi-hesaplama-nasil-yapilir
    Vergi İndiriminden Emeklilik Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Vergi İndirimi Sorgulama

EVİSS diğer adıyla Engelli Vergi İndirimi Sorgulama üzerinden girişinizin ardından TC kimlik numaranız ve Soyadınızı kullanarak vergi indirimi ile ilgili başvurunuzun durumunu öğrenebilirsiniz.

Giriş yapmanın ardından açılan sayfa üzerinden yaptığınız başvuru evrağının onaylanıp reddedildiğini görebilirsiniz. Aynı zamanda evrakların nerede olduğunu da buradan öğrenebilirsiniz.

Vergi İndirimi ile Emeklilik İşlemleri

Vergi indirimi ile emekli olunabilmektedir. Sigortalı çalışma işleminde yakınızda bulunan bir vergi dairesine ya da bir defterdarlığa müracaat yapıp başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu 31. Maddesi uyarınca çalışma gücünün en az %40’ını kaybettiğini ispat edip sağlık raporu alması gerekir. Vergi dairesi sizi hastaneye yönlendirecektir. Hastaneden aldığınız rapor ile iş yerine başvurunuzu yapmalısınız.

Merkez Sağlık Kurulu tarafından tespit edilen çalışma gücü kayıp oranları bakımından engellilik dereceleri Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından engellinin başvurduğu Vergi Dairesi Başkanlığına ya da Defterdarlığa bildirilir. Bu birimler tarafından da başvuru sahibine tebliğ edilmektedir. Muafiyet aldıktan sonra vergi indirimi ile emeklilik için SGK’ya başvurmalıdır.

YouTube video

 

Yoruma kapalı.