Vergi, Yatırım ve Para Kazanma
Şahıs şirketi vergi levhası olur mu

Şahıs şirketi vergi levhası olur mu?

Şahıs şirketi vergi levhası olur mu? Şirketlerle ilgili birçok başvuru sürecinde talep edilen vergi levhası, vergi mükellefleri için önemli belgeler arasında bulunuyor.

Şahıs şirketi, bir kişi için tek başına ve kolay bir şekilde kurulabilecek, maliyeti en düşük şirket türüdür. E-devlet üzerinden başvurusu yapılabilen şahıs şirketi ile ilgili merak edilen konuların içinde, şahıs şirketlerinin vergi levhasının olup olmadığı geliyor. Şahıs şirketi vergi levhası olur mu? Şirketlerle ilgili birçok başvuru sürecinde talep edilen vergi levhası, vergi mükellefleri için önemli belgeler arasında bulunuyor.

 

YouTube video

Vergi levhası nedir?

Vergi levhası, bir vergi mükellefinin tabi olduğu vergi dilimini belirten ve işletmelerde bulunması zorunlu olan bir belgedir. Geçmişte, işletmelerin vergi levhasını çalışma alanlarına asma zorunluluğu, yaygın bir düşünce olsa da böyle bir zorunluluk yoktur. Maliye Bakanlığı tarafından verilen vergi levhası, mükelleflerin vergiye tabi olduğunu ve yasal bir işletme olduğunu gösteren bir belgedir. Şahıs şirketi vergi levhası olur mu? Ticari ve zirai kazanç durumunun yanı sıra, serbest meslek işletmelerin adi ortaklık söz konusu olduğunda vergi levhası bulunmalıdır.

Vergi levhasında yer alan bilgiler içinde, vergi mükellefinin adı ve soyadı, ticari ünvanı, bağlı olunan vergi dairesi ismi, vergi türü, işyeri adresi ve vergi sicil numarası yer alır. Limited ya da anonim şirketlerde olduğu gibi, şahıs şirketlerinde de vergi levhası söz konusudur.

 

Şahıs şirketi vergi levhası olur mu
Şahıs şirketi vergi levhası olur mu

Şahıs şirketinde vergi levhası olur mu?

Şahıs şirketlerinde vergi levhası verilmektedir. Limited ya da anonim şirketlere göre, şahıs şirketinin avantajı ise vergi levhasının kısa süre içinde çıkmasıdır. Şahıs şirketinde vergi levhası kaç güne çıkar sorusunun yanıtı, 1 gün içinde olarak verilebilir. Buna karşın kurumlar vergisi ya da gelir vergisine tabi diğer mükelleflerin vergi levhası 1 ay içinde çıkabilir.

Şahıs şirketinde vergi levhası çıkarmanın maliyeti, limited ya da anonim şirketlere göre daha düşük maliyet içerir. 2023 yılında şahıs şirketi vergi levhası çıkarma maliyetleri, birçok faktöre göre değişebilir. Şirketin işlem hacmi, muhasebe şirketi ve şirketin yer aldığı il şirket kuruluş maliyetini etkileyebilir. Şahıs şirketi kuruluş maliyetinde aşağıdaki kalemler dikkate alınmalıdır:

⦁ İşyeri açılış hizmet bedeli
⦁ İmza beyannamesi
⦁ Muhasebeci ya da mali müşavir için vekaletname ücreti
⦁ Damga vergisi

Gerekli evraklar hazırlandığında, 2 gün içinde kurulabilen şahıs şirketi, küçük ölçekli işletmeler için en basit ve hızlı şirket modelidir. Vergi levhasına sahip olan şahıs şirketleri, tek ya da çok ortaklı olabilir. İşletmenin açılmasının ardından vergi levhasının yanı sıra yazar kasa levhası da alınabilir.

Yoruma kapalı.