Vergi, Yatırım ve Para Kazanma
En yüksek banka mevduat faiz oranları - 2024

En yüksek banka mevduat faiz oranları | 2024

Mevduat faiz oranları, bankaların müşterilerinin hesaplarındaki mevduat için uyguladığı faizdir. Faiz oranları, her ay TCMB’nin Para Politikaları Kurulu toplantısında belirlenir. Bankalar, TCMB’nin politika faizini baz alarak, müşterilerine mevduatları için ödeme yapar. Mevduat faizi, günlük işlenebileceği gibi 3 ay, 6 ay veya 1 yıllık vadelerle de olabilir. Faiz oranlarında bankaların kampanyaları, müşterinin profili ve vade süresi etkili faktörlerdendir.

YouTube video

Anapara, vade ve faiz oranı baz alınarak mevduat faiz oranları hesaplama işlemi yapılır. Faiz geliri alan banka müşterileri, vade sonundaki tutarı alır. Ancak faiz gelirinde, stopaj kesintisi gerçekleştirilir. Stopaj çıkınca, net faiz geliri ortaya çıkar.

Mevduat türleri nelerdir?

Bankalarda, mevduat hesapları farklı çeşitlere sahiptir. Her bankada, mevduat hesabı isimleri değişebileceği gibi, müşterilerin tercih ettiği değer saklama aracına göre farklı hesaplar da vardır. Mevduat, Türk lirası üzerinden olabildiği gibi dolar, euro, altın üzerinde de olur. Genel olarak, mevduat çeşitleri ve özellikleri şu şekildedir:

  • Vadesiz mevduat: Bankada, belli bir vade kısıtı olmadan açılan hesaptır. Vadesiz mevduat hesabı üzerinden para transferi, ödeme işlemleri gerçekleşebilir.
  • Vadeli mevduat: Vadeli mevduat, 1 ay veya 6 ay gibi belli vadesi olan hesaplardır. Mevduat faiz oranları ölçüsünde, vade sonunda müşteriler faiz gelirini alır. Ancak vade bitmeden önce alınan mevduatlarda faiz hakkı kaybolmaktadır.

Bunların dışında, bankalarda ihbarlı, kırık vadeli, birikimli, günlük kazandıran mevduat gibi hesap türleri de mevcuttur.

2024’te banka mevduat faiz oranları ne kadar?

Merkez Bankası’nın, 2023’ün son PPK toplantısında faiz oranını yüzde 42,5’e yükseltmesi, mevduat faizine olan ilgiyi artırdı. Banka mevduat faiz oranları borsa, altın gibi yatırım araçlarına bir alternatif olarak görüldü. Peki 2024’te banka mevduat faiz geliri ne kadar?

100.000 TL’lik mevduatı, 32 gün vadeli bankaya yatırdığınızda, aşağıdaki teklifleri alacaksınız:

Akbank Yeni Müşterilere Özel Vadeli Mevduat

500 bin lira üzerinde geçerli teklif, yüzde 44 faiz oranı içeriyor. 100 bin liranıza, 1 ay sonunda net 3664 lira faiz geliri alabilirsiniz.

Odea Dijital Yeni Edinim

Odanın faiz oranı yüzde 45. 100 bin lira için, 32 gün vade sonunda 3747 lira net faiz alma şansınız olacak.

Ceptetep Marifetli Hesap

TEB, yüzde 45 faiz oranı ile marifetli hesabı duyurdu. 32 gün vadeli 100 bin lira mevduatta, 3747 lira net faiz kazanabilirsiniz.

ON Plus

On Plus, yüzde 47 ile yüksek bir mevduat faizi sunuyor. 100 bin liraya, 32 gün vade sonunda 3914 lira faiz geliri alabilirsiniz.

ING e-Turuncu Hesap

ING’nin günlük kazandıran vadeli hesabı, yüzde 45 faiz oranına sahip. 32 gün vade sonunda, 3747 lira faiz geliri alırsınız.

QNB Finansbank Çift Sarılı Hesap

QNB Finansbank’ın mevduat faiz oranları yüzde 41,5 seviyesinde. 100 bin liralık mevduatta, vade sonunda 3456 lira faiz geliri alabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, mevduat faiz oranlarında bankaların yıllık yüzde 40’ın üzerinde teklifi mevcut. Yüksek enflasyon ortamında, parayı faize yatırmak mantıklı mı gibi sorular her zamana tartışmaya açık. Ancak yine, mevduat faiz oranları yatırımcılar için çekiciliğini korumaya devam ediyor.

Yoruma kapalı.