Vergi, Yatırım ve Para Kazanma
MTV Ödenmezse Muayene Olur mu?

MTV Ödenmezse Muayene Olur mu?

MTV Ödemesi yapılmayan aracın muayenesi olur mu?

Yeni yılla birlikte merak edilen konulardan biri MTV ödenmezse muayene olur mu? sorusu. Vergisi ödenmeyen aracın muayenesi olabilir mi?. Tüm soruların detaylı cevapları makalemizde ve sitemizde bulunmaktadır.

YouTube video

MTV Ödenmezse Muayene Olur mu?

Yasaların çizdiği çerçevede belirlenen ve herkesin uyması gereken kurallar vardır. Bu nedenle araç sahiplerinin randevu alma sürecinde ve araç muayenesi öncesinde araçlar için borç kontrolü gibi resmi kontroller yapılmaktadır. Trafik para cezası, motorlu taşıt vergisi ve köprü, otoyol borçları, park cezaları gibi borçlar bu işlemler sırasında sorgulanmaktadır. Yukarıda belirtilen borçlardan bir tanesine bile sahip olan araçların, araç sahibi randevu alsa dahi, muayenesi yapılamaz.

Özel ve resmi kullanım amacıyla trafikte yer otomobillerin hepsi için, üç yaş ve sonrasındaki her yılda veya iki yılda bir muayeneden geçmesi şartı vardır. Diğer motorlu taşıtlar için ise muayene aralığı değişebilir ama muayene zorunluluğu onlarda da vardır.

Aracın muayenesinin yapılması için önceden bazı şartların sağlanmış olması gerekir. MTV’nin de içinde olduğu herhangi bir vergi borcunun olmaması ve bununla birlikte aracın egzoz emisyon kontrolünden başarılı geçmesi ile bahsettiğimiz şartlardan en önemlileridir.

 

MTV Ödenmezse Muayene Olur mu?
MTV Ödenmezse Muayene Olur mu?

Araç Vergisi Ödenmeden Muayene Olur Mu?

Aracın vergi veya ceza borcunun olması, araç sahibin araç muayenesinin yapıldığı TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında aracını muayene ettirmeyeceği anlamına gelir. Bu nedenle her araç sahibi, muayene tarihinden önce aracının MTV ve ceza borcu olup olmadığını kontrol etmeli, eğer ödenmemiş bir tutar varsa bunları ödemelidir.

Araç muayeneleri sırasında muayene istasyonuna giden her araç ile ilgili plakadan vergi borcu sorgulaması işlemi başlar. Sorgulama bittiğinde ödenmemiş vergi veya trafik ceza borcu bulunan araçların muayene işlemi iptal olur. Aracı muayeneye getirmiş olan kişiye durum anlatılır ve aracın vergi borcunu ödemediği takdirde muayene işleminin yapılamayacağı bildirilir.

Araç sahibi aracın bulunan vergi borcunu ödedikten sonra araç tekrar muayeneye gelir ve plakadan borç sorgulaması işlemi yeniden yapılır. Yapılan sorgulama sonucunda motorlu taşıtlar vergisine ilişkin bir borç bulunmaması durumunda aracın muayene işlemine devam edilir. Kısacası motorlu taşıtlar vergisi borcu, araç sahiplerinin yaptırması gereken periyodik muayene işlemleri için gereklidir.

Motorlu taşıtlar vergisi yılda iki kez olmak üzere Ocak ve Temmuz ayları içinde ödenmesi gereken bir vergidir. Ödeme dönemi içinde var olan vergi borçları için muayene işlemini engelleyen bir durum yoktur.

Yoruma kapalı.