Vergi, Yatırım ve Para Kazanma

Kimler emlak vergisi ödemez?

Emlak vergisi, Türkiye sınırları içinde yer alan konut, iş yeri, arsa, arasi gibi taşınmazlar için her yıl ödenen bir vergidir. Tek taksit ya da iki taksitle ödenebilen emlak vergisi, vade süresi içinde mükellefler tarafından ödenmek zorundadır. Bununla birlikte yasalarda, emlak vergisinden muaf tutulan kişiler mevcuttur. Emlak vergisini kimler ödemez dendiğinde, vergi muafiyeti bulunan vatandaşlar akla gelmektedir.

YouTube video

Emlak vergisi konut, iş yeri, arsa gibi taşınmazlardan binde 1 ile binde 3 arasında, rayiç değer baz alınarak ortaya çıkar. Büyükşehirlerde ise bu oranların iki katı uygulanır. Yani İstanbul’da, rayiç değeri 1 milyon TL olan bir emlak vergisi için, binde 1 oranın iki katı uygulanır ve yıllık 2000 TL’lik bir vergi çıkar.

Emlak vergisinin yüzde 0 olarak, indirimli bir şekilde alındığı kişiler, şartları sağladığı takdirde emlak vergisi ödememektedir.

Ücretsiz Masada Hesap Makinesi Ve Kalem Stok Fotoğraflar

Kimler emlak vergisinden muaftır?

Emlak vergisi kapsamında giren taşınmazların tapusuna sahip olsa dahi, emlak vergisi ödemeyen kişiler şu şekildedir:

  • Emekliler
  • Geliri olmadığını ispat edenler
  • Engelliler
  • Gaziler
  • Şehit eşi ve çocukları

Emlak vergisi ödemek zorunda olmayan bu kişiler için, belli şartların sağlanması da gereklidir. Bu şartlardan ilki, sahip olunan yapının brüt olarak 200 metrekareyi geçmemesidir. İkinci şart olarak ise tek bir konuta sahip olması yer almaktadır. Birden fazla gayrimenkule sahip olanlar, yukarıdaki grupta yer alsa dahi emlak vergisi indiriminden yararlanmaz ve tüm mülkleri için emlak vergisi ödemekle yükümlü olur.

Bununla birlikte, emlak vergisi muafiyeti ile ilgili bilinmesi gereken diğer bir önemli konu da, bu indirimin sadece konut için geçerli olmasıdır. Emekli, gazi ya da engelli bir vatandaş iş yeri tapusuna sahip olması durumunda, tek bir mülkü olsa dahi vergi ödemek zorundadır. İstisnai olarak, yılın belli dönemlerinde kullanılan yazlıklar da indirim kapsamında yer almamaktadır.

Emlak vergisi muafiyetinden yararlanmak için ne yapmalı?

Emlak vergisi indiriminden faydalanmak için, ilgili grupta yer alan vatandaşların başvuru yapması gereklidir. Engelliler için emlak vergisi indiriminden faydalanmak adına, belediyeye engelli kimlik kartı sunulmalıdır. Buna ek olarak, belediye tarafından bir form sunulmaktadır.

Emlak vergisi tahsilatı belediyeler üzerinden gerçekleştiği için, emlak vergisi muafiyetinden yararlanmak isteyenler belediyelere gitmeli ve ilgili başvuru formunu doldurmalıdır.

Yoruma kapalı.