Vergi, Yatırım ve Para Kazanma
Vergi Muafiyeti Nedir? Kimler Faydalanabilir?

Vergi Muafiyeti Nedir? Kimler Faydalanabilir?

Vergi muafiyeti, tanımı itibariyle vergiyle yükümlü olan kişilerin belli bir özel duruma tabii olması ile vergi vermeme hakkına sahip olması durumudur.

Vergi Muafiyeti Nedir? Kimler Faydalanabilir? Vergi muafiyeti, tanımı itibariyle vergiyle yükümlü olan kişilerin belli bir özel duruma tabii olması ile vergi vermeme hakkına sahip olması durumudur. Vergi Usul Kanunu’na uygun şartları taşıyan kişiler kısmi ya da tam muafiyet için başvuru yapabilirler.

 

YouTube video

Engelli Vergi İndirimi sorgulaması

Ülkemizde engelli kişilerin hayatlarını daha kolay idame ettirmelerine yardımcı olmak için bazı uygulamalar bulunmakta. Bunlardan biri de engelli vergi indirimidir. Engelli vatandaşlar hem başvurularını hem de başvuru sonuçlarını öğrenme işlemini kolaylıkla internet üzerinden gerçekleştirebilirler. Engelli vergi indirimi sorgulaması için ilk olarak http://www.bmvdb.gov.tr/engelliindirimi/ linkine girmeli ve sorgulama ekranından T.C. kimlik numaranızı girerek sorgunuzu gerçekleştirmeniz gerekir. Alternatif olarak www.gib.gov.tr ya da https://ivd.gib.gov.tr linkleri üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz.

 

Gelir Vergisi muafiyetinden kimler faydalanabilir?

Vergi muafiyetinden kimler faydalanabilir? Gelir vergisi muafiyetinden yararlanmak için Gelir Vergisi Kanunu’nda belirtilen istisnalara sahip olunması gerekilir. Burada öncelikli iki şart kişinin iş yeri sahibi olmaması ve çalışan çalıştırmaması olacaktır. Gelir Vergisi Kanunu’na göre vergi muafiyetinden yararlanabilecek kişiler aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  • İş yeri sahibi olmadan yapılan ayakkabı tamirciliği, ayakkabı boyacılığı, musluk tamirciliği, kalaycılık, hallaçlık, nalbantlık, fotoğrafçılık gibi küçük sanat erbaplığı yapan kişiler
  • Ziraat işlerinde kullanılmak üzere edinilmiş olan sandal, traktör, motor, hayvan ve hayvan arabaları ile süreklilik arz etmeden ücret alınarak insan ya da hayvan taşımacılığı yapanlar
  • 50 rüsum tonilatoyu aşmamak kaydıyla deniz, nehir, göl ve diğer su geçitlerinde motorsuz nakli araç işletmesi yapanlar
  • Makine kullanımı olmadan (dikiş makinesi, ütü ve mutfak robotu gibi ürünler hariç) ve herhangi bir işçi çalıştırılmadan nakış işi, dokuma işi, hediyelik eşya üretimi, erişte ve mantı yapımı, tarhana üretimi gerçekleştiren kişiler

 

Vergi Muafiyeti Nedir?
Vergi Muafiyeti Nedir?

 

Bunlarla beraber sosyal yardım, çevre, sağlık ve bilimsel konularda kanunlara uygun çalışmalar yürüten bazı vakıflar da gelir vergisi muafiyeti kapsamında değerlendirilebilir. Gelir vergisi dışında da bazı vergi muafiyetleri mevcuttur. Bunlardan ilki emlak vergisi muafiyetidir. Normal şartlar altında tüm vatandaşların sahip olduğu taşınmazlar üzerinden emlak vergisi alınır. Fakat Emlak Vergisi Kanunu kapsamında değerlendirilen bazı kişiler bu vergiden muaf tutulacaktır. Bu kişiler aşağıdaki gibi örneklenebilir:

  • Ev hanımları, gaziler, şehit yakınları, dullar, yetimler ve engelli bireyler
  • Herhangi başka bir geliri olmayan emekliler
  • Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma kurumları dışında gelir sahibi olmayan kişiler
  • Brüt 200 metrekareden küçük evlerde ikamet edenler

Son şart için belirtilmesi gereken bazı detaylar vardır. Burada bahsedilen brüt ölçümü evin dışında kalan alanları da kapsar. Bu alanlar kapalı otopark, merdiven boşlukları ve hollerdir. Buna dikkat edilmesi önemlidir.

Yoruma kapalı.