Vergi, Yatırım ve Para Kazanma
Vergi Muafiyeti Belgesi Kimlere Verilir

Vergi Muafiyeti Belgesi Kimlere Verilir? 2023

Vergi muafiyeti belgesi nedir? kimlere verilir? 2023

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle internet üzerinden yapılan satışlar da hızla artmıştır. Ticaretin şekli değiştikçe ticaret üzerindeki vergilerin türleri de değişir. Ayrıca eski mesleklerin de korunabilmesi için geleneksel meslek grupları üzerindeki vergiler de hafifletilmeye çalışılır. Vergi Muafiyeti Belgesi Kimlere Verilir? E-ticaret ve geleneksel meslek grupları üzerinde bahsedebileceğimiz vergi muafiyeti için vergi muafiyeti belgesi edinilmesi gerekir.

 

YouTube video

Vergi muafiyeti nedir?

Vergi muafiyeti tanım olarak normalde mükellef olması gereken kişilerin vergi verme zorunluluğunun kaldırılmasıdır. Bunun için belli bir grubun yahut kurumun mevcut kanun üzerindeki hükümlerce vergiye tabi tutulmaması gereklidir. Bu iki farklı şekilde olur. Bunlardan ilki “tam muafiyet” ikincisi “kısmi muafiyet”tir.

Vergi Muafiyeti Belgesi Kimlere Verilir?

Kanunda vergi muafiyetinden yararlanabilecek kişiler aşağıdaki gibi listelenmiştir:
⦁ Köylerde gezerek sanat işi yapanlar ya da iş yeri açmış, kanunun 47. Maddesi kapsamında olanlar
⦁ İş yeri sahibi olmadan, gezerek perakende satışı gerçekleştirenler (nakil için motorlu taşıt kullanım zorunluluğu vardır)
⦁ Motor, hayvan arabası, hayvan, sandal veya traktör vasıtaları ile ziraat işleri üzerine nakliyecilik yapanlar
⦁ 50 rüsum tonilatoyu geçmemek kaydıyla deniz, nehir, göl ve diğer su geçitlerinde makinesiz veya motorsuz nakli araç işletenler (hayvan arabası da olabilir)
⦁ İş yeri açmamak kaydıyla gezicilik yapıp direkt tüketiciyi hedefleyen lehimci, hallaç, kalaycı, musluk tamircisi, çilingir, ayakkabı boyacısı, ayakkabı tamircisi, nalbant, berber, fotoğrafçı, odun ve kömür kırıcıları, çamaşır yıkayıcıları gibi küçük erbaplar
⦁ Kendi ürettiği ürünleri kanunun 47. Maddesinde koşulan şartlara uygun üretip satanlar (çini ve çömlek yapımı, bakırcılık, ahşap boyama, el dokuma, kaşıkçılık, bastonculuk, lüle ve Oltu taşı işleme, yorgancılık, oya ve yemeni gibi geleneksel ve sanatsal yanı olan uygulama alanı azalmış meslek kollarında olanlar)
⦁ İş yeri sahibi olmadan hurda toplama yapan ya da bunların ticaretini yapanlar
⦁ İş yeri olmadan evde imal etmek şartıyla nakış işleri, hasır, örtü, çorap, çarşaf, turistik hediyelik eşyalar, pul, paspas, fırça, payet, boncuk işleme, çiçek, tarhana, örgü ve tığ işleri, ip, mantı, erişte ve urgan satışı yapanlar

 

Vergi Muafiyeti Belgesi Kimlere Verilir?
Vergi Muafiyeti Belgesi Kimlere Verilir?

E-ticarette vergi muafiyeti

2019 senesinde alınmış karara göre iş yeri sahibi olmadan kendi eliyle üretim yapan kişiler vergi muafiyetinden yararlanabileceklerdir. Evde üretilebilen bu ürünler el işi ve hobi kapsamında yer almakta olup internet üzerinden satışları serbest olacaktır. Fakat bu sınırsız kazanç için geçerli değil. Elde edilen gelirin yıllık asgari ücret ve altında olması gerekli. Üretilen ürünlerin satışından gelecek olan gelirin aylık brüt asgari ücretin 12 ile çarpımı kadarlık kısmı vergi dışında bırakılacaktır.

Esnaf muafiyeti

Gelir Vergisi Kanunu’nın 9. Maddesine yer alan şartları sağlayan insanlar esnaf muafiyetinden yararlanabileceklerdir. Buradaki en temel şart, kişinin iş yeri sahibi olmamasıdır. Aşağıdaki listede yer alan kişiler esnaf vergi muafiyetinden yararlanabilirler:
⦁ Gezici olarak sanatsal faaliyet yapıp gelir elde edenler
⦁ Gezici perakendeciler
⦁ Su yollarında motorsuz araçlar veya hayvanlarla nakliye işi yapanlar
⦁ Gezici olarak çilingirlik, hallaçlık veya ayakkabı boyacılığı yapanlar
⦁ Gelir Vergisi Kanunu’nun 47. Maddesine uygun el işi üretimi yapıp satanlar
⦁ Ziraat işleriyle ilgilenirken sandalla, hayvanla, motorla ya da traktörle insan ya da eşya taşıması yapanlar
Bu şartları taşıyan kişiler ikamet ettikleri adresi kapsayan vergi dairesine giderek vergi muafiyeti başvurusu yapabilirler. Başvuru sonucunda 3 sene geçerli olacak bir Esnaf Vergi Muafiyeti belgesi verilir. Bu belgeyi almak tamamen ücretsizdir. 3 senenin bitiminde vergi dairesine tekrar gidilerek bu belge alınabilir. Eğer belge halen geçerliyken vergiden muaf olmak için taşıdığınız şartlar bittiyse yine aynı vergi dairesinden başvuru iletmeniz gerekli.

Yoruma kapalı.