Vergi, Yatırım ve Para Kazanma
2024'ün En Dikkat Çekici Yapay Zeka Kripto Projeleri | Liste 

2024’ün En Dikkat Çekici Yapay Zeka Kripto Projeleri | Liste 

Yapay zeka kripto para projeleri, blockchain teknolojisinin sağladığı güvenlik ve şeffaflık ile yapay zeka ve makine öğrenimi gibi teknolojileri harmanlayarak gelişmiş bir kripto varlık alanı ortaya çıkardı. Yapay zeka kripto paraları; akıllı sözleşmeler, veri analizi ve öğrenme algoritmaları gibi özelliklerin avantajlarını tek bir yerde toplar. Bu kripto varlıkların kullanımı günümüzde özellikle finans, güvenlik, sağlık gibi sektörlerde yaygınlaşmıştır. Gelecekte finansal teknoloji (fintech) ve diğer sektörlerde önemli bir rol oynayacak gibi gözüküyor.

YouTube video

Stake odaklı yapay zeka kripto projesi: Fetch.ai

Fetch.ai veya kısaltmasıyla FET otonom aracılara yoğunlaşmış bir blok zinciri platformudur. Projede doğal dil işleme, veri işleme ve makine öğrenim algoritmaları bir araya getirilmiştir. Bu sayede oluşturulan aracılar merkeziyetsiz bir piyasaya izin vererek insanların AI destekli hizmetlere erişmesine yardımcı olmaktadır. FET ağı içerisinde kendi tokenleri olan FET ve “node” operatörleri tarafından sağlanan stake işlemi bulunmaktadır.

Numeraire

Numeraire piyasada teknik analiz yaparak yatırımcılara yol gösteren, makine öğrenim algoritmalarıyla zenginleştirilmiş bir hedge projesidir. Platform içerisinde kendi yerel tokenleri olan NMR bulunur. Projenin ana amacı merkeziyetsiz bir hedge platformu içinde blockchain kullanarak yatırımcıların daha verimli yatırımlar yapmasına yardımcı olmaktır. Üstelik proje içerisinde Numerai’nin kendi hedge fonundan yarışmalar düzenlenmekte, başarılı yatırım modelleri ödüllendirilmektedir.

iExec RLC

Bilgi işlem kaynaklarına erişimi hedef alan iExec RLC projesi bunu sağlamak için blok zinciri teknolojisini kullanıyor. Kendisi merkeziyetsiz bulut bilişim organizasyonu olan iExec, arttırılmış bilgi işlem performansı için dApp’lerin oluşturulmasını sağlıyor.

Grafik

GRT ya da diğer ismiyle Grafik projesi, Google’ın web site sorgulamasından ilham alarak geliştirilmiştir. Üretilen protokol ve kripto para birimiyle, blok zincirinde yer alan tüm veriler belli kurallara göre indekslenir. Gerektiğinde geliştirilmiş bir sorgulamayla verilere erişilebilir. Üretilen bu teknoloji sayesinde hem Ethereum hem de diğer blok zincirlerinde depolanan veriler dApps geliştirici ve kullanıcıları tarafından sorgulanabilir.

dKargo

Tedarik zinciri ekosisteminde nakliyecilerin, taşıyıcıların ve alıcıların birbiriyle rahat iletişimi sağlayabilmesini hedefleyen dKargo’nun geliştirdiği bu operasyonların verimli yönetilmesini sağlıyor. Blok zinciriyle hazırlanan proje merkeziyetsiz piyasaların şeffaflık ve verimliliğini arttırmaktadır. DKA ile maliyetler düşürülebilir, karlar arttırılabilir ve operasyonlar daha verimli yönetilebilir. Bir ERC-20 tokeni olan DKRG token, platformun işlemlerini kolaylaştırmak için üretilmiştir.

Phala Ağı

Gizliliğe odaklanmış bir yapay zeka kripto projesi olan PHA; Google Cloud ve Amazon AWS gibi merkezli bulut sağlayıcılarına merkeziyetsiz bir alternatif oluşturmak amacıyla tasarlanmıştır. dApp’lerin gizlilik odaklı ve daha güvenilir olması için blockchain teknolojisinden yararlanılmıştır. Aynı zamanda yapay zeka ile platform güçlendirilmiştir.

Kovalent

CQT veri sağlayıcısı olarak tasarlanmış bir yapay zeka kripto projesidir. Bu projede verilerin toplanması, işlenmesi ve analizi için güçlü yapay zeka algoritmaları kullanılmıştır. Ayrıca bireylerin blok zinciri teknolojilerini daha etkin kullanması için birleşik veri platformunu beslemektedirler.

Yoruma kapalı.