Vergi, Yatırım ve Para Kazanma
Şahıs şirketi gelir vergisi kaç ayda bir ödenir?

Şahıs Şirketi Gelir Vergisi Kaç Ayda Bir Ödenir?

Şahıs şirketi sahipleri gelir vergisini ne sıklıkta ödüyor? Tüm detayları "Şahıs şirketi gelir vergisi kaç ayda bir ödenir?" makalemizde bulabilirsiniz.

Şahıs şirketi, tüm şirketler gibi kuruluş işleminin ardından elde ettiği gelire göre, gelir vergisi ödemekle yükümlüdür. 2023 gelir vergisi oranlarına göre, şahıs şirketleri belli periyotlarda gelir vergisi öder. Gelir vergisi nedir, nasıl hesaplanır ve Şahıs Şirketi Gelir Vergisi Kaç Ayda Bir Ödenir? soruları, şahıs şirketi kurmayı düşünenlerin yanıtını merak ettiği sorular arasında.

 

YouTube video

Gelir vergisi nedir?

Şahıs şirketleri, limited ya da anonim şirketlere göre daha küçük ölçekli yapılar olmasına karşın, gelir vergisi ödemekle yükümlüdür. Şahıs şirketi gelir vergisi hesaplama, belli yüzdelik dilimlere göre hesaplanır. Gelir vergisi, yıllık olarak elde edilen kazancın net tutarı üzerinden alınır. Gelir Vergisi Kanunu’nda yer alan kazançlar içinde yer alan ticari, zirai kazançlar, gayrimenkul sermaye, menkul sermaye iratları gelir vergisine tabidir.

Şahıs şirketi gelir beyannamesini ne zaman vermelidir?

Şahıs şirketleri, her yıl 25 Mart’a kadar, bir önceki yılın toplam kâr ya da zararını gelir vergisi beyannamesi ile beyan etmelidir. Bir işletmenin gelir vergisi ödemesi için, kâr etmesi gerekir. Örnek vermek gerekirse, yıllık 250.000 TL gelir elde etmiş bir şahıs şirketinin 175.000 TL gideri olması durumunda, şirket 75.000 TL üzerinden gelir vergisi öder. Gelir vergisi beyannamesinin verilmesinin ardından, vergi dairesi ilgili tahakkuk işlemini başlatır.

Şahıs şirketinde gelir vergisi yılda kaç kere ödenir?

Şahıs firmaları, Mart ayına kadar önceki yılın gelirini beyan eder. Tahakkuk işleminin ardından ödenecek vergi tutarı belirlenir. Bu oran, en alt dilimde %15 olurken üst dilimlere doğru %40 seviyesine çıkar. Peki Şahıs şirketi gelir vergisi kaç ayda bir ödenir? Şahıs şirketleri, yılda iki taksit olarak gelir vergisi öder. İlk taksit Mart ayı sonu vadeli olurken, ikinci taksit ise Temmuz ayı sonu vadelidir.

 

Şahıs şirketi gelir vergisi kaç ayda bir ödenir?
Şahıs şirketi gelir vergisi kaç ayda bir ödenir?

Şahıs şirketleri gelir vergisi dilimi oranları

Gelir vergisi beyannamesinin ardından elde edilen net kazanç, vergi dilimleri baz alınarak vergilendirilir. Şahıs şirketleri, küçük ölçekli işletmeler olduğu için alt dilimlerde gelir vergisi oranları düşüktür. Bununla birlikte gelir seviyesinin belli bir düzeyin üzerine çıkması, vergi oranlarını artırır.

2023 şahıs şirketi güncel gelir vergisi oranları şu şekildedir:

⦁ 32.000 TL’ye kadar elde edilen gelir için %15
⦁ 70.000 TL’ye kadar elde edilen gelirde, 32.000 TL için 4800 TL, kalan kısmı için %20
⦁ 170.000 TL’ye kadar elde edilen gelirde, 70.000 TL için 12400 TL, kalan kısmı için %27
⦁ 880.000 TL’ye kadar elde edilen gelirde, 170.000 TL için 39.400 TL, kalan kısmı için %35
⦁ 880.000 TL gelir için 287.900 TL. Fazlası için %40.

Görüldüğü gibi, şahıs şirketleri ilk dilimlerde düşük vergi öderken, üst dilimlerde ise yüksek gelir vergisi ile karşı karşıya. Bu açıdan bakıldığında, şahıs şirketi mi yoksa limited şirket mi avantajlı sorusunun yanıtı, gelir vergisi oranlarına göre verilebilir. Limited ve A.Ş. türündeki yapılar, kurumlar vergisine tabidir. Bu oran, 2021 yılı içinde %25 olurken, 2022 yılı içindeyse %23 oldu. Şahıs şirketinde, %35 ya da %40’lık dilime girmek, işletmeler için çok avantajlı değildir.

Şahıs şirketleri, gecikme ve faiz borcu ödememek, faaliyetlerine sorunsuz bir şekilde devam etmek adına gelir vergisi beyannamelerini her yıl ilgili sürede vermeli ve yılda iki taksit olarak, gelir vergisini ödemelidir.

Yoruma kapalı.